S-au tras la sorți optimile Europa League! Moruțan și Cicâldău, duel de top cu FC Barcelona. Valentin Mihăilă merge în Germania

Olimpiu Morutan of Galatasaray during the Turkish super league football match between Galatasaray and Kasimpasa at Recep Tayyip Erdogan Stadium in Istanbul , Turkey on August 29 , 2021.,Image: 629556289, License: Rights-managed, Restrictions: Not available for publication in Turkey., Model Release: no, Credit line: Profimedia

Valentin Mihăilă, Alexandru Cicâldău și Olimpiu Moruțan și-au aflat adversarele din optimile Europa League. Accidentat, Ianis Hagi nu va putea juca până la finalul sezonului, așa că va rata și următoarea dublă europeană, după ce Rangers a produs surpriza și a eliminat-o pe Dortmund.

Partidele tur din optimile Europa League vor avea loc pe 10 martie, în timp ce meciurile retur se vor disputa pe 17 martie.

Tragerea la sorți pentru optimile Europa League. Galatasaray – Barcelona, duel de top pentru Moruțan și Cicâldău

Rangers (Scoția) – Steaua Roșie Belgrad (Serbia)

Braga (Portugalia) – Monaco (Franța)

Porto (Portugalia) – Lyon (Franța)

Atalanta (Italia) – Bayer Leverkusen (Germania)

Sevilla (Spania) – West Ham (Anglia)

Barcelona (Spania) – Galatasaray (Turcia)

RB Leipzig (Germania) -Spartak Moscova (Rusia)

Betis (Spania) – Eintracht Frankfurt (Germania)

Rezultatele complete ale play-off-ului Europa League sunt următoarele:

Napoli – FC Barcelona 2-4, 1-1 în tur

Au marcat: Insigne ’23 (penalty), Politano ’87 / Alba ‘8, Jong ’13, Pique ’45, Aubameyang ‘59

Glasgow Rangers – Borussia Dortmund 2-2, 4-2 în tur

Au marcat: Tavernier ’22 (penalty), ’57 / Bellingham ’31, Malen ‘42

Betis Sevilla – Zenit Sankt Petersburg 0-0, 3-2 în tur

Sporting Braga – Şeriff Tiraspol 3-2 la lovituri de departajare, 2-0 după prelungiri, 0-2 în tur

Au marcat: Medeiros ’17, Horta ‘43

Dinamo Zagreb – FC Sevilla 1-0, 1-3 în tur

A marcat: Orsic ’65 (penalty)

În minutul 90+1, de la Sevilla a fost eliminat Delaney.

Lazio Roma – FC Porto 2-2, 1-2 în tur

Au marcat: Immobile ’19, Cataldi ‘90+5 / Taremi ’31 (penalty), Uribe ’68

Ştefan Radu a jucat până în minutul 54 la echipa Lazio. El a primit un cartonaş galben în minutul 4.

Olympiakos – Atalanta 0-3, 1-2 în tur

Au marcat: Maehle ’40, Malinovski ’67, ‘69

La Atalanta, Valentin Mihăilă a intrat pe teren în minutul 84, în locul lui Malinovski.

Real Sociedad – RB Leipzig 1-3, 2-2 în tur

Au marcat: Zubimendi ’65 / Orban ’39, Silva ’59, Forsberg ’89 (penalty)

Publicat: 25 02. 2022, 13:40
Actualizat: 25 02. 2022, 13:48