Țeapă de 3 milioane de euro cu bilete online la meciuri de fotbal
Iubitorii fotbalului caută să asiste la meciurile tari din Europa, însă unii dintre aceștia ajung să își ia țepe destul de mari.
Conform celor de la BBC, se pare că aproximativ 12.000 de suporteri au căzut în plasa celor care au căutat să înșele, iar țeapa depășește trei milioane de euro.
Țeapă uriașă cu bilete la meciuri de fotbal
În ultimii doi ani, în fotbalul din Anglia s-a ajuns la o țeapă de trei milioane de euro atunci când fanii și-au dorit să asiste la meciurile tari.
Un studiu arată că nu mai puțin de 12.000 de fani au fost înșelați atunci când au achiziționat tichete la meciuri de fotbal.
Astfel, potrivit celor de la BBC, a apărut campania „Stop! Gândește-te la fraudă”. Astfel, fanii trebuie să devină conștienți la ce se expun, atunci când cumpără bilete la meciuri care sunt deja sold-out, ori prețurile sunt suspect de mici.
„Mai mult de trei sferturi din escrocherii au început pe rețelele de socializare”
Studiul arată că mai mult de trei sferturi din escrocherii au început pe rețelele de socializare, fanii fiind atrași de campania „primul venit, primul servit”.
Acest studiu arată că suporterii între 25 și 34 de ani au fost victimele preferate, adică un procent de 28% din cazuri.
Se pare că fanii lui Liverpool au fost înșelați într-un număr mare, aceștia fiind urmați de suporterii lui Arsenal, Manchester United și Chelsea.
În Premier League, cluburile vor trebui să distribuie 70% din bilete în format digital, pentru a încerca să evite astfel de probleme.
A fost scandal înaintea super meciului FCSB – Manchester United: „Nu trimite banii înainte!”
Și în România au fost suporteri înșelați, mai ales atunci când interesul a fost unul foarte mare, așa cum s-a întâmplat în acest an, la super meciul dintre FCSB și Manchester United.
Fanii roș-albaștrilor au încercat orice metodă pentru a urmări duelul de cinci stele din Europa League, iar alți suporteri au încercat să le arate cum se pot feri de țepe.
A fost scandat la multe meciuri tare ale celor de la FCSB din ultimii ani, un caz celebru fiind disputa cu Chelsea.
„1. Nu trimite banii înainte. 2. Nu cumpăra prin transfer bancar sau de la persoanele care sunt din alte zone. 3. Cea mai sigură modalitate este să vă întâlniți. Atenție: Persoanele care spun că sunt din alt oraș și vor doar transfer bancar sunt suspecte de fraudă/țeapă. Vă rugăm să fiți foarte atenți”, au fost parte dintre mesajele pentru fanii care doreau să asiste la super meciul de pe cel mai mare stadion al țării.