Vlad Dragomir, calificare în 16-imile Cupei Italiei. Perugia a eliminat-o pe noua echipă a lui Balotelli și poate da piept cu o altă formație din Serie A

Perugia, echipa lui Vlad Dragomir (20 de ani) a obținut calificarea în 16-imile Cupei Italiei, duminică, după ce a trecut de prim-divizionara Brescia, pe teren propriu, scor 1-1 (2-1, după prelungiri).

În calitate de divizionară secundă, Perugia a intrat în Cupa Italiei încă din turul 2 al competiției, fază în care a trecut de Triestina, pe 11 august, scor 1-0. În turul al treilea, Perugia a înfruntat-o pe Brescia, echipă care a promovat, sezonul trecut, în Serie A și care l-a transferat, duminică, pe internaționalul italian Mario Balotelli.

Scorul a fost deschis de Alfredo Donnarumma, în minutul 43, Brescia intrând în avantaj la pauză. Perugia a avut parte de o revenire excelentă, reușind egalarea în minutul 90+3. Melchiorri a trimis meciul în prelungiri, iar golul decisiv a fost marcat de Buonaiuto, în minutul 114.

Vlad Dragomir, internațional român U21, a fost titular pentru Perugia, a încasat un cartonaș galben în minutul 107 și a fost înlocuit în minutul 114.

În 16-imile Cupei Italiei, Perugia va întâlni câștigătoarea din partida Sassuolo-Spezia.

Publicat: 18 08. 2019, 21:47
Actualizat: 18 08. 2019, 21:48