Vlad Chiricheș a jucat după 9 luni în Serie A! Sassuolo a produs surpriza și a oprit-o pe Inter din cursa pentru titlu, după o remiză cu 6 goluri

UPDATE 22:30: Inter și Sassuolo au încheiat la egalitate, scor 3-3, după un meci extrem de spectaculos, în care Vlad Chiricheș a jucat aproape 80 de minute.

Sassuolo a produs surpriza și a deschis scorul prin Caputo, însă Inter a revenit până la pauză, după golurile lui Lukaku și Biraghi.

Vlad Chiricheș a jucat 79 de minute cu Inter

Meciul s-a aprins pe final. Berardi a făcut 2-2 din penalty, Borja Valero a adus-o în avantaj iar pe Inter, însă Magnani a egalat în minutul 89.

Vlad Chiricheș a evoluat bine timp de 79 de minute, iar Sassuolo a oprit-o practic pe Inter din cursa pentru titlu. Echipa lui Conte este acum la 8 puncte de liderul Juventus.

Veste excelentă pentru Vlad Chiricheș! Fostul fundaș de la FCSB este titular în marele meci pe care Sassuolo îl joacă în deplasare cu Inter. Românul este la primul meci oficial din 2020, ultima partidă oficială în care a evoluat fiind cea dintre România și Insulele Feroe, în care a suferit o accidentare gravă.

Rezervă în etapa trecută, în eșecul lui Sassuolo cu Atalanta, scor 1-4, internaționalul român face pereche cu Ferrari în centrul defensivei și are o misiune grea, în condițiile în care Inter se va baza în ofensivă pe vedete precum Eriksen, Sanchez și Lukaku.

Inter (3-4-1-2): Handanovic – Skriniar, Ranocchia, Bastoni – Moses, Gagliardini, Borja Valero, Biraghi – Eriksen – Sanchez, Lukaku.

Sassuolo (4-2-3-1): Consigli – Muldur, Chiricheș, Ferrari, Rogerio – Obiang, Magnanelli – Berardi, Djuricic, Boga – Caputo.

Vlad Chiricheș s-a accidentat în meciul România – Insulele Feroe

Fundașul naționalei s-a accidentat în meciul câștigat de România cu Insulele Feroe, 3-0. Partida a avut loc pe 12 octombrie 2019, atunci când căpitanul „tricolorilor” a suferit o leziune musculară la bicepsul femural drept.

Vestea este una foarte bună și pentru selecționerul Mirel Rădoi. România are programată în această toamnă semifinala Ligii Națiunilor, cu Islanda. Dacă va trece de nordici, România va juca barajul cu Ungaria sau Bulgaria, pentru calificarea la Euro 2020.

Vlad Chiricheș n-a mai jucat din septembrie pentru Sassuolo

Vlad Chiricheș n-a mai jucat pentru Sassuolo de 9 luni. Fundașul român a fost titular ultima oară pe 28 septembrie, într-o înfrângere cu Atalanta, scor 1-4. Până azi, Chiricheș bifase doar 4 apariții în acest sezon de Serie A. Cu fostul jucător de la FCSB în în teren, Sassuolo a câștigat o singură dată: 3-0 cu SPAL.

Vlad Chiricheș a fost transferat în 2015 de Napoli, pentru 7 milioane de euro. După patru ani, fundașul chinuit și atunci de accidentări, a făcut pasul spre Sassuolo, în 2019, fiind împrumutat.

Prima experiență în străinătate a avut-o în Premier League. Chiricheș a evoluat în 43 de meciuri oficiale pentru Tottenham, unde a reușit să marcheze două goluri.

Publicat: 24 06. 2020, 22:28
Actualizat: 28 06. 2020, 01:37