Vlad Chiricheș, criticat în presa din Italia chiar și după victoria din Inter – Sassuolo: „A comis prea multe erori!”. Ce note a primit fundașul român

Inter Milan's Bosnian forward Edin Dzeko (R) fights for the ball with Sassuolo's Romanian defender Vlad Chiriches during the Italian Serie A football match Inter Milan vs Sassuolo at the San Siro stadium in Milan, on February 20, 2022.,Image: 663835694, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Vlad Chiricheș, fundașul central român în vârstă de 32 de ani al lui Sassuolo, a fost criticat în presa din Italia, după victoria contra campioanei Inter.

Partida dintre Inter și Sassuolo s-a disputat duminică seară, în cadrul etapei cu numărul 26 din Serie A, iar echipa lui Vlad Chiricheș s-a impus cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Raspadori, în minutul 8, respectiv Scamacca, în minutul 26.

Deși Sassuolo nu a încasat niciun gol de la campioana Italiei, Vlad Chiricheș a fost ținta criticilor jurnaliștilor din peninsulă.

Vlad Chiricheș, criticat în presa din Italia chiar și după victoria din Inter – Sassuolo

Tuttomercatoweb.com i-a acordat lui Vlad Chiricheș nota 6.5 și a notat: „A comis prea multe erori pe faza de construcție. A avut câteva intervenții bune, la momentul potrivit. A fost pus sub presiune deseori de atacanții Interului, mai ales după pauză, în duelurile cu Dzeko. A pierdut multe dueluri aeriene, inclusiv cu De Vrij, la golul de 1-2, care n-a fost însă validat de VAR”.

Corriere dello Sport l-a notat puțin mai slab pe fundașul român, cu nota 6: „S-a descurcat în câteva situații, dar a și avut greșeli care puteau costa scump”.

„Către finalul meciului a lăsat să-i scape o minge a lui Dzeko, care putea redeschide meciul. Jumătate de punct în minus, dar acum suntem deja la paiul din ochi”, a scris și Gazzetta dello Sport, publicație care i-a acordat tot nota 6,5.

• 2.5 milioane de euro este cota de piață a lui Vlad Chiricheș, potrivit Transfermarkt.
  • 22 de meciuri a jucat Vlad Chiricheș pentru Sassuolo în actuala ediție din Serie A.
  • 3 trofee are Vlad Chiricheș în palmares, toate cu FCSB: două titluri de campion al României și o Supercupă a României.
Publicat: 21 02. 2022, 15:17