Vlad Chiricheș a greșit decisiv în eșecul cu Juventus, iar antrenorul l-a schimbat imediat: „A lăsat o impresie excelentă până când a adormit!”

Cristiano Ronaldo of Juventus FC and Vlad Chiriches of US Sassuolo compete for the ball during the Serie A football match between Juventus FC and US Sassuolo Calcio at Allianz stadium in Torino (Italy), January 10th, 2021. Photo Federico Tardito / Insidefoto/Sipa USA,Image: 582397780, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights Except Germany, Italy, Japan, and The Netherlands ***, Model Release: no

Vlad Chiricheș și Sassuolo au fost aproape de un rezultat mare pe terenul lui Juventus, chiar și în zece oameni. Românul a jucat foarte bine până în minutul 82, atunci când a greșit grav la golul lui Ramsey. În cele din urmă, campioana Italiei s-au impus cu scorul de 3-1.

Revenit printre titularii lui Sassuolo, Chiricheș a jucat foarte bine aproape tot meciul și chiar a avut o intervenție excelentă în prima repriză, atunci când l-a blocat pe Cristiano Ronaldo, care era pregătit să trimită periculos spre poartă.

„Chiricheș a lăsat o impresie excelentă până când a adormit”, a fost rezumatul sugestiv făcut de un fan al lui Sassuolo pe Twitter. La gazde, Radu Drăgușin, care va continua în tricoul torinezilor, n-a bifat vreun minut.

Vlad Chiricheș a greșit decisiv cu Juventus, dar l-a blocat excelent pe Cristiano Ronaldo

Oaspeții au rămas în zece oameni după eliminarea lui Obiang, iar Sassuolo a fost obligată să joace cu un om mai puțin timp de o repriză întreagă.

Apărarea lui De Zerbi a cedat repede, iar Danilo a deschis scorul. Defrel a egalat însă repede pentru Sassuolo, care a sperat într-o remiză incredibilă pe terenul lui Juventus.

A venit însă minutul 82 și eroarea gravă a lui Chiricheș, care a ezitat să respingă un balon aparent simplu, după ce îl oprise pe Ronaldo în drumul starului lui Juventus spre gol, în prima parte a meciului de la Torino. Fundașul nostru, care a marcat la începutul anului în Serie A, și-a retras inexplicabil piciorul, spre surprinderea lui Kyriakopoulos, iar Ramsey a făcut 2-1.

Roberto De Zerbi n-a mai așteptat finalul meciului și l-a pedepsit pe Chiricheș, înlocuit cu Ayhan, în minutul 87.

În prelungiri, Ronaldo și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor: portughezul a preluat superb după pasa superbă a lui Danilo și a stabilit scorul final: 3-1 pentru Juventus.

Publicat: 11 01. 2021, 00:06
Actualizat: 11 01. 2021, 01:44