VIDEO | Trei goluri primite, două adevărate bijuterii. Cum l-au învins Yaya Toure și Jovetic pe Pantilimon

Costel Pantilimon a primit trei goluri în eșecul de joi al lui Sunderland contra lui Manchester City, scor 2-3, dar două dintre ele au fost candidate la titlul de cel mai frumos gol al sezonului din Anglia, fiind adevărate bijuterii ale lui Yaya Toure și Jovetic

Primele 55 de minute ale partidei dintre Manchester City și Sunderland au fost excelente pentru Costel Pantilimon. Fostul goalkeeper al cetățenilor a fost cedat în această vară la Sunderland, iar românul a devenit titular incontestabil din etapa a noua, ajutându-și echipa să câștige puncte prețioase. Iar evoluțiile bune au continuat și în meciul de joi, cel din etapa dedicată Noului An în Premier League. În prima repriză, Pantilimon a atins de 26 de ori mingea – de cele mai multe ori dintre jucătorii lui Sunderland – fiind căutat în permanență de către fundașii săi pentru degajări lungi, pe vârfuri.

Totuși, goalkeeperul român, care a avut intervenții bune pe parcursul meciului, a fost învins de două dintre cele mai frumoase goluri marcate în acest sezon de Premier League. Mai întâi, un șut superb, de la 25 de metri, al lui Yaya Toure (57), la care nu a avut reacție, apoi un călcâi fabulos reușit de Jovetic (67). Imediat, Sunderland a egalat prin Rodwell și Johnson, dar Lampard a marcat pentru 3-2 în minutul 72. Pantilimon și-a continuat evoluția bună, cu o intervenție excelentă în minutul 75, la un nou voleu al lui Lampard.