Tottenham a pierdut la scor pe teren propriu, în fața lui West Ham United. Este cea de-a doua înfrângere pentru Villas-Boas în campionat, în acest sezon.

Chiricheș a fost rezervă la gazde, în timp ce în tabăra cealaltă Raț a reușit să câștige încrederea antrenorului și a fost din nou titular. Tottenham a încercat să-și impună jocul încă din primul minut, dar „ciocănarii” au jucat inteligent și au lovit de fiecare dată când au avut ocazia.

Prima dată s-a întâmplat în minutul 67, după o gravă eroare în apărarea lui Tottenham. La o centrare din corner, un jucător de la Spurs a sărit pe sub minge, Reid a profitat și a reluat cu capul, mingea a fost respinsă blocată surprinzător de colegul său Nolan, însă a ajuns cu șansă la același Reid, care a înscris.

În căutarea golului, jucătorii lui Villas-Boas au început să pună presiune. West Ham a stat însă bine „la cutie”, iar următorul gol a venit pe un contraatac. Apărarea lui Tottenham a fost prinsă din nou pe picior greșit, la o pasă excelentă pentru Ricardo Vaz Te, pe poziție viitoare. Atacantul portughez n-a iertat și a dus scorul la 2-0. Tot pe contraatac a venit și golul 3, după ce Morrison s-a distrat cu fundașii centrali ai lui Tottenham și l-a învins pe Lloris cu o „scăriță”.

Una peste alta, greșelile făcute de apărarea lui Tottenham ar putea însemna o șansă pentru Chiricheș, care până acum a evoluat foarte bine în toate partidele pe care le-a jucat. De  partea cealaltă, Raț a avut o evoluție destul de slabă în raport cu restul colegilor. Internaționalul român a primit nota 6.6, cea mai mică din echipa sa.