VIDEO | Reușitele superbe, specialitatea casei! Stanciu a înscris un gol crucial pentru Sparta Praga

Nicolae Stanciu își continuă forma bună în Cehia, iar sâmbătă a reușit să înscrie golul care a adus Sparta Praga în avantaj, în deplasarea de pe terenul echipei Karvina. În cele din urmă, echipa românului a câștigat cu 3-1, în etapa cu numărul 15 din campionatul Cehiei.

Internaționalul român a ajuns la patru goluri înscrise în acest sezon, pentru Sparta Praga, echipă cu care încearcă să cucerească titlul în Cehia, fiind în acest moment la patru puncte în spatele liderului Slavia Praga, echipa românului Alexandru Băluță, dar cu un meci în plus.

După ce Businsky a reușit să deschidă scorul în minutul 34 pentru gazde, Sparta Praga a revenit prin golul lui Radakovic, din minutul 51, dar și prin reușita lui Nicolae din minutul 72.

Defensiva gazelor a respins o minge până al 25 de metri de propia poartă, unde s-a aflat Stanciu, care, cu piciorul stâng, a reușit să imprime mingii viteza suficientă pentru care portarul lui Karvina să nu mai poată intervenit.