VIDEO | Nicolae Stanciu, o nouă pasă decisivă în Arabia Saudită. Al Ahli, aproape de echipa lui Șumudică

Nicolae Stanciu (25 de ani), mijlocașul lui Al Ahli, a reușit o pasă de gol pentru formația sa în meciul contra lui Al Qadisiya, scor 2-1.

Al Ahli s-a văzut condusă după 31 de minute de joc, în urma reușitei brazilianului Bismark. După doar șase minute, Stanciu, care a fost integralist, a centrat perfect în careu, iar Santos Aderlan a introdus mingea în plasă. Deși meciul părea să curgă spre o remiză, echipa românului a dat lovitura în minutul 90+4, prin golgheterul Al Soma, care a adus trei puncte lui Al Ahli, după trei meciuri fără victorie.

În urma acestui succes, Al Ahli acumulează 40 de puncte și se clasează pe locul cinci, la trei lungimi de ocupanta ultimei trepte a podiumului, Al Shabab, formație condusă de Marius Șumudică.

Sosit la echipa saudită în această iarnă, de la Sparta Praga, pentru aproximativ 10 milioane de euro, Nicolae Stanciu are cinci meciuri în campionat și două pase decisive. De asemenea, mijlocașul a înscris un gol pentru Al Ahli în meciul din Arab Club Champions Cup contra echipei lui Laurențiu Reghecampf, Al-Wasl, scor 2-2.

Stanciu face parte din lotul preliminar anunțat de Cosmin Contra pentru meciurile echipei naționale cu Suedia și Insulele Feroe, din preliminariile EURO 2020.

Publicat: 08 03. 2019, 16:58
Actualizat: 08 03. 2019, 16:59