VIDEO | Goluri trase la indigo pentru prima victorie în campionat. Cosmin Contra și-a început aventura chineză cu un succes în fața lui Hangzhou

Cosmin Contra a debutat cu o victorie, scor 2-1, pe banca lui Guangzhou R&F, în campionatul chinez, împotriva lui Hangzhou Greentown.

Până la eșecul surprinzător de miercuri, scor 1-2, cu Buriram United, în Grupa F a Ligii Campionilor Asiei, palmaresul lui Cosmin Contra pe banca lui Guangzhou R&F era unul perfect. Eșecul surprinzător nu a agitat apele în cadrul echipei chineze, ba mai mult, l-a făcut pe tehnicianul român să caute repede soluții pentru a nu prelungi seria de eșecuri și în debutul campionatului chinez, unde Guangzhou debuta pe terenul lui Hangzhou, o deplasare uriașă, de aproape 1.300 de kilometri.

A fost, însă, un meci în care Contra a avut inspirație. Titularizat în premieră în acest sezon, nigerianul Olanare a marcat primul gol în minutul 53, reluând excelent cu capul o centrare din banda dreaptă. Guangzhou a continuat să controleze meciul, iar un alt stranier, marocanul Hamdallah, a marcat pentru 2-0 în minutul 79, cu al doilea gol în patru meciuri cu echipa chineză. Reușita a venit tot în urma unei centrări de la Wang, iar marocanul a reluat cu capul, fără speranțe pentru Gu Chao. Boulaabi a redus din handicap în minutul 90, dar gândurile lui Contra se îndreaptă spre primul meci pe teren propriu din campionat, care va avea loc vinerea viitoare, de la ora 13:35, contra lui Shanghai Shenhua, fosta echipă a lui Anelka și Drogba.

Hangzhou Greentown – Guangzhou R&F 1-2 (Boulaabi 90 / Olanare 53, Hamdallah 79)

Hangzhou: Gu Chao – Fan, Boulaabi, Cao Xuan (Chen Zhongliu 77), Zhao Yuhao – Xie Pengfei, Antar, Chen (Cao 46), Huang Xiyang (Louati 61) – Feng – Ramon Anselmo

Guangzhou R&F: Liu Dianzuo – Tang Miao, Zhang Yaokun, Jang Hyun-Soo, Jiang Zhipeng – Wang (Li Yan 84), Jin, Michel (Lu Lin 64), Jiang Ning (Chang 88) – Olanare – Hamdallah

Publicat: 07 03. 2015, 12:05
Actualizat: 07 03. 2015, 12:06