• Volin Luțk s-a impus cu 3-1 la Metalurg Donețk, într-un meci în care Bicfalvi a fost titular și a marcat un gol. Florentin Matei, celălalt român din lotul lui Volin, a intrat în minutul 65

Eric Bicfalvi este jucător de bază la Volin Luțk, iar fostul mijlocaș al Stelei nu dezamăgește. Mijlocașul român a făcut 1-2 cu un șut frumos, de la marginea careului, după o gravă eroare în apărarea  gazdelor. Scorul fusese deschis de Alessandro Celin, în minutul 36. Peste 5 minute, Metalurg a egalat prin Checher, iar Bicfalvi și-a adus echipa în avantaj în minutul 55. Tabela a fost închisă de Ramon Lopes, dintr-un penalty transformat în minutul 88.

Este cel de-al treilea gol pe care Bicfalvi îl reușește în acest sezon pentru Volin Luțk, în 18 meciuri disputate în toate competițiile. Mijlocașul în vârstă de 26 de ani, care la Volin joacă în spatele vârfului, a mai dat și 3 pase de gol. Florentin Matei, celălalt român, a intrat în minutul 65, iar în prelungiri a primit un cartonaș galben.

După 20 de etape disputate în Ucraina, Volin Luțk se află pe locul 8, cu 27 de puncte, la egalitate cu Metalurg Donețk, care se află însă pe o poziție superioară datorită golaverajului.

Publicat: 29 03. 2014, 17:29
Actualizat: 29 03. 2014, 17:30