VIDEO | GOL Ianis Hagi! Început istoric la Genk: fiul „Regelui” a marcat la debut, la două minute de când a fost introdus pe teren

UPDATE | Ianis Hagi a marcat la debutul pentru Genk! Mazzu l-a introdus pe teren în minutul 74, iar două minute mai târziu a înscris împotriva lui Kortrijk, în campionat, pentru 2-1! Reușita internaționalului român a fost și ultima a meciului, care s-a terminat cu victoria gazdelor.

VIDEO AICI!

Cu Gică Hagi în tribunele stadionului lui Genk, Ianis a fost omul potrivit la locul potrivit. Mboyo a avut o acțiune de toată frumusețea, a scos doi adversari din joc și i-a pasat lui Ians, care, din câțiva metri, a tras puternic pentru 2-1.

Genk începuse rău partida cu Kortrijk, iar oaspeții au fost cei care au deschis scorul, în minutul 13, prin De Sart. Nygren a egalat pentru Genk, iar Ianis și-a dus echipa în avantaj.

Genk și Kortrijk deschid vineri, de la ora 21:30, noua ediție de campionat din Belgia. Felice Mazzu, antrenorul campioanei, a decis să îl lase pe Ianis Hagi pe bancă, la fel cum s-a întâmplat și în Supercupă, pe 20 iulie, când Genk a câștigat cu Mechelen, scor 3-0.

Ianis Hagi mai are de așteptat până va începe din postura de titular un meci oficial la Genk. Deși a evoluat în câteva partide amicale ale belgienilor, fostul decar de la Viitorul primește mai mult timp de odihnă după o vară încărcată, în care a fost prezent alături de naționala U21 a României la Campionatul European.

În meciul din Supercupa Belgiei, Ianis a fost tot rezervă, iar antrenorul a decis să nu îl introducă pe parcursul meciului încheiat cu un nou trofeu obținut de Genk.

• Echipa lui Genk pentreu meciul cu Kortrijk: Vukovic – Maehle, Dewaest, Cuesta Figueroa, Uronen – Nygren, Berge, Heynen – Ito, Samata, Benson

Publicat: 26 07. 2019, 23:05
Actualizat: 26 07. 2019, 23:23