Vlad Chiricheș a fost unul dintre cei mai buni jucător în înfrângerea pe care Tottenham a suferit-o cu 1-0 în fața lui Newcastle, pe teren propriu. Chiar dacă a fost schimbat la pauză, din cauza accidentării la nas, fostul stelist și-a pus amprenta pe evoluția lui Tottenham

Românul a făcut o primă repriză excelentă, cu intervenții bune în apărare și urcări periculoase în atac. Printre fazele reușite, una i-a ridicat în picioare pe englezi, care au aplaudat cu entuziasm. În minutul 10, Cabaye a trimis o pasă excelentă pentru Remy, care a sfidat pasul la off-side și a plecat din stânga înspre poartă.

Chiricheș și-a pus însă viteza în valoare și, fără să-și dea seama, Remy a fost ajuns din urmă de român. Atacantul francez s-a trezit deposedat exact în momentul șutului, iar faza s-a terminat  doar cu un corner pentru Newcastle.