VIDEO | Eșec surprinzător pentru Contra în Liga Campionilor Asiei. Cum a pierdut Guangzhou primul meci din acest sezon

Echipa lui Cosmin Contra, Guangzhou R&F, a pierdut surprinzător pe teren propriu, scor 1-2, cu campioana Thailandei, Buriram United, în etapa a doua a grupei F a Ligii Campionilor Asiei, într-un meci contând pentru etapa a doua. Buriram a marcat golul victoriei în minutul 90

După un start excelent, prima victorie obținută de o echipă chineză pe terenul lui Gamba Osaka, Cosmin Contra n-a reușit să își mai conducă echipa spre un nou succes, în etapa a doua a competiției. Surprinzător, Guangzhou a pierdut primul meci din mandatul tehnicianului român, scor 1-2, cu Buriram United, campioana Thailandei.

Scorul a fost deschis de mijlocașul chinez Lu Lin, care a reluat din plonjon o centrare din banda dreaptă, surprinzând portarul advers (27). Doar că Guangzhou n-a reușit să reziste! A primit repede gol din fază fixă, Go Seul-Ki reluând cu capul o centrare din corner (43). Iar lovitura de grație a venit în minutul 90, când brazilianul Macena a făcut 2-1. Buriram urcă, astfel, pe primul loc în grupă, cu șase puncte, în timp ce Guangzhou e la egalitate cu coreenii de la Seongnam, împotriva cărora va evolua acasă, peste două săptămâni, în etapa a treia a Ligii Campionilor Asiei.

Guangzhou R&F – Buriram United 1-2 (Lu Lin 27 / Go Seul-Ki 43, Macena 90)

Guangzhou: Liu – Tang, Zhang, Jang, Jiang – Wang Song (Zhang Suo 60), Park Jong-Woo, Michel, Lu Lin (Zhang Yuan 80), Jiang Ning (Chang 59) – Hamdallah

Buriram: Tedsungnoen – Weerawatnodom, Tanklang, Tunez, Namwiset – Go Seul-Ki, Nutnum, Bunmatan – Macena (Sukha 90+2), Diogo, Deeprom (Sukha 71)

Publicat: 03 03. 2015, 15:41
Actualizat: 03 03. 2015, 15:42