VIDEO | Adrian Petre a marcat din nou în Danemarca, iar Esbjerg urcă pe podium în campionat!

Adrian Petre (20 de ani) a ajuns la reușita cu numărul 4 pentru Esbjerg în acest sezon. Atacantul a marcat golul secund al echipei sale, în minutul 24. Scorul final a fost 2-0, iar Esbjerg a urcat pe locul 3 în Superligă.

Petre își continuă evoluțiile apreciabile din ultima perioadă. După ce a reușit calificarea la EURO 2019 cu România U21, atacantul s-a întors la Esbjereg și a contribuit la ultima victorie. A fost titular în deplasarea cu Randers, încheiată cu 2-0. Scorul a fost deschis de Mathias Kristensen, în min. 16, cu un șut de la 25 de m. După 8 minute, a ieșit la rampă Adrian Petre. Românul a marcat cu o lovitură de cap din apropierea porții, în urma unei centrări a lui Oti.

Esbjerg se clasează pe locul 3 după 14 etape, cu 24 de puncte, la 7 de liderul Copenhaga.