Victorie importantă pentru Sergiu Hanca și Cornel Râpă! Cracovia a învins Legia Varșovia

Cracovia, echipă la care evoluează Sergiu Hanca (26 de ani) și Cornel Râpă (29 de ani), a învins-o pe Legia Varșovia, scor 2-0, în runda 22 din campionatul Poloniei.

Javi Hernandez, mijlocaș care a evoluat și în Liga I, la ACS Poli Timișoara a reușit o „dublă” la finalul primei reprize. Mijlocașul spaniol a deschis scorul în minutul 38, după ce a șutat din mijlocul careului, și a majorat avantajul doar patru minute mai târziu, în urma unei faze similare. În repriza secundă, Cracovia putea duce scorul la 3-0, însă Airam a ratat un penalty, trimițând în bară.

Pentru Hanca, acesta a fost al doilea joc oficial în tricoul Cracoviei, după cel cu Piast Gliwice, în care a și reușit să marcheze. Mijlocașul dreapta a sosit în această iarnă la Cracovia, de la Dinamo București. Cornel Râpă a fost folosit în 19 meciuri din acest sezon și a marcat un gol.

În urma acestei victorii, Cracovia urcă pe poziție de play-off, 8, cu 33 de puncte. De partea cealaltă, Legia pierde puncte importante în lupta pentru titlu și rămâne pe locul 2, cu 42 de puncte.

Publicat: 17 02. 2019, 21:23
Actualizat: 17 02. 2019, 21:24