VfB Stuttgart a fost eliminată din sferturile Cupei Germaniei de Borussia Dortmund. Maxim, doar rezervă

VfB Stuttgart, echipa la care este legitimat Alexandru Maxim, a fost eliminată, marți, în sferturile de finală ale Cupei Germaniei la fotbal, dupa 1-3 pe teren propriu cu Borussia Dortmund.

Stuttgart s-a văzut condusă în minutul 5, când Marco Reus a marcat. Rupp a reușit să egaleze, în minutul 21, dar la pauză Dortmund a intrat în avantaj, grație reușitei lui Aubameyang, din minutul 31. Scorul final a fost stabilit de către armeanul Mkhitaryan, prin golul de 3-1 în minutul 89.

Alexandru Maxim a rămas pe banca de rezerve pe toată durata meciului. Component al echipei naționale de fotbal, Maxim a jucat doar 7 minute în 2016 pentru Stuttgart, în două apariții. În sezonul competițional 2015-2016, românul a jucat 16 meciuri pentru VfB, a marcat două goluri și a oferit două pase de gol. 1,5 milioane de euro a plătit VfB Stuttgart ca să-l cumpere pe Maxim de la Pandurii, în ianuarie 2013.

În penultimul act al Cupei Germaniei a mai ajuns, tot marți, Werder Bremen, după 3-1 pe terenul echipei Bayer Leverkusen. Miercuri se dispută celelalte două meciuri din sferturi, Heidenheim-Hertha Berlin și Bochum-Bayern Munchen.

Publicat: 10 02. 2016, 16:23
Actualizat: 10 02. 2016, 16:24