Veste excelentă pentru Pantilimon! După două meciuri perfecte, e gata pentru un alt debut. Ce anunță azi presa din Anglia

Evoluțiile mai puțin sigure ale lui Joe Hart l-au determinat pe Manuel Pellegrini să recurgă la schimbarea portarului titular al naționalei Angliei cu românul Costel Pantilimon. Acesta a avut o evoluție apreciată în Cupa Ligii Angliei, meci care a consfințit calificarea lui City în sferturi, după prelungiri, cu Newcastle.  Antrenorul a mers pe mâna lui Pantilimon și în meciul cu Norwich, scor 7-0, din Premier League. A fost debutul lui Panti în campionat. Poarta lui City a fost pusă o singură dată în pericol, însă românul nu a avut nicio problemă la șutul lui Pilkington de la peste 20 de metri.

Presa din Anglia anunță azi că Pellegrini îl va titulariza și marți pe Pantilimon în meciul cu ȚSKA Moscova din Liga Campionilor.

„Pentru moment, trebuie să avem încredere în Costel Pantilimon. Joe a făcut multe greșeli, știe și el asta. Cred că pentru Joe e un moment bun pentru o pauză. Sunt sigur că va munci mult și va reveni în formă. Am încredere în Costel„, a declarat Pellegrini.

Merită la națională?

Fără a fi sigur de prezența în „11″-le de start al „cetățenilor”, portarul băcăuan nu s-a regăsit nici printre cei 15 jucători convocați de principiu de selecționerul Victor Pițurcă pentru barajul cu Grecia din 15 și 19 noiembrie. Însă în cazul în care goalkeeperul lui City va primi mai multă încredere din partea lui Pellegrini, el va intra, cu siguranță, în vederile lui Pițurcă.

7 goluri a încasat Pantilimon la City în cele 14 jocuri disputate în ultimii 3 ani

Publicat: 04 11. 2013, 10:07
Actualizat: 04 11. 2013, 11:02