Valentin Mihăilă are presa italiană la picioare, după golul marcat în Parma – Cremonese: „Dacă Buffon e Superman, el e Batman!”

Valentin-Mihai Mihaila (Parma) prova ad accorciare le distanze con un pallonetto da fuori area durante Parma Calcio vs US Cremonese, Campionato di Calcio Serie BKT in Parma, Italia, 19 settembre 2021,Image: 632892684, License: Rights-managed, Restrictions: No Italy., Model Release: no, Credit line: Profimedia

Valentin Mihăilă, atacantul român în vârstă de 21 de ani de la Parma, i-a cucerit pe jurnaliștii italieni, după golul marcat în meciul cu Cremonese.

Parma și Cremonese s-au întâlnit duminică seara în cadrul etapei a patra din liga a doua italiană, iar oaspeții au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Fagioli, în minutul 3, respectiv Vido, în minutul 34.

Pentru Parma a marcat Valentin Mihăilă, în minutul 69, însă gazdele au rămas în inferioritate numerică după ce Vazquez a încasat cartonașul roșu în minutul 72.

Valentin Mihăilă a fost titular și a fost înlocuit în minutul 86, cu Correia. Dennis Man a jucat și el încă din primul minut și a fost scos de pe teren în minutul 84, iar în locul său a intrat Iacoponi.

După această partidă, Valentin Mihăilă a fost ridicat în slăvi de către presa din Italia, chiar dacă Parma a pierdut meciul. Românul a fost comparat cu Batman, în raport cu portarul Gianluigi Buffon, care este considerat Superman.

„Dacă Buffon e Superman, Mihăilă e Batman! Este unicul care nu renunță vreodată. El a redus din handicap, a alergat non stop”, a notat parmapress24.it.

Fotbalistul român a fost notat, de către Parma Live, cu 7.5, cea mai mare notă a meciului dintre Parma și Cremonese.

„Imposibil de oprit. În prima repriză, toate ocaziile de gol au fost create la acțiunile sale în viteză și a ratat singur cu portarul. E devastator și după pauză, depășește orice adversar. Reușește sădea gol și trece chiar pe lângă egalare”, a notat site-ul parmalive.com.

„Parma a revenit în joc în minutul 70 după șutul imparabil din întoarcere al lui Mihăilă. A riscat însă o eliminare, după o intrare dură, noroc că a scăpat doar cu cartonașul galben”, a scris și Gazzetta dello Sport.

„Debordează de energie, înscrie un gol superb, apoi ratează unul care ar fi fost o capodoperă. Atenție la accesele de nervozitate”, se arată pe site-ul tuttomercatoweb.com.

Publicat: 20 09. 2021, 18:39