Valentin Mihăilă a marcat pentru Parma și le-a transmis colegilor ce e de făcut pentru a promova în Serie A: „Trebuie să tragem tare, să dăm sută la sută!”

transfer Valentin Mihăilă parma atalanta

Valentin Mihăilă (22 de ani) a marcat într-un meci amical pentru Parma și le transmite colegilor că este nevoie de implicarea tuturor pentru a reveni în Serie A.

Parma s-a impus cu 2-0 în fața echipei FeralpiSalo, într-un meci amical disputat înaintea începerii sezonului. Românul Valentin Mihăilă a marcat după revenirea de la Atalanta și este hotărât să își ajute echipa să revină în primul eșalon al Italiei la finalul sezonului 2022-2023.

Internaționalul nostru spune că mutările făcute de conducerea clubului în această vară le dau curaj lui și coechipierilor, care trebuie să „tragă tare” pentru a reuși promovarea.

Valentin Mihăilă, mesaj ferm pentru coechipieri după ce a marcat pentru Parma

Valentin Mihăilă a marcat unul dintre cele două goluri reușite de Parma în meciul amical disputat împotriva lui FeralpiSalo, formație din Serie C. Internaționalul român a fost titular și a reușit să deschidă scorul după numai 14 minute de joc. În minutul 84, mijlocașul Nathan Buayi-Kiala a închis tabela, 2-0, iar Parma se gândește deja la meciurile oficiale din Serie B.

Formația unde este legitimat și Dennis Man și-a propus revenirea în primul eșalon al Italiei încă din sezonul trecut, dar nu a reușit să termine decât pe poziția a 12-a a clasamentului.

Acum, echipa „gialloblu” nici nu concepe să nu revină în Serie A, iar Valentin Mihăilă a spus că întăririle făcute de oficialii clubului în această vară îi dau speranțe că se va reuși îndeplinirea obiectivului.

„Mi-ar plăcea să fac lucruri cât mai bune aici, la Parma. Au sosit mulți jucători noi și tineri, dar și jucători cu experiență, care ne dau mai multă încredere. Trebuie să tragem tare ca să ajungem unde ne dorim.

Avem un grup foarte bun. Dăm totul pe teren, dar trebuie să dăm 100% în ambele faze. În fotbal câștigi cu atitudine”, a declarat Valentin Mihăilă pentru Parma Live.

Publicat: 24 07. 2022, 10:12
Actualizat: 24 07. 2022, 10:12