Un nou meci fără gol pentru Florin Andone. Osasuna – Deportivo La Coruna 2-2. Românul a înscris o singură dată în ultimele 9 meciuri

Internaționalul român Florin Andone, în vârstă de 24 de ani, a fost integralist în egalul, scor 2-2, obținut de echipa sa, Deportivo La Coruna, pe terenul formației Osasuna, în etapa a 35-a din campionatul Spaniei.

John Mondragon, în minutul 4, și Juanfran, care și-a introdus mingea în proprie poartă în minutul 78, au înscris pentru Osasuna, în timp ce pentru Deportivo La Coruna a marcat brazilianul Guilherme, care a reușit o „dublă”, în minutele 18 și 70.

Florin Andone a început meciul ca titular și a fost păstrat în teren de către antrenorul Pepe Mel pe toată durata partidei. Este al treilea meci consecutiv fără victorie pentru Deportivo La Coruna, după înfrângerea cu Real Madrid (2-6) și cu Real Sociedad (0-1). În urma acestui rezultat, Deportivo rămâne pe locul 16 în clasament, cu 32 de puncte, în timp ce Osasuna este lanterna roșie, cu doar 18 puncte.

Echipa trimisă în teren de către antrenorul Pepe Mel: Lux – Juanfran, Albentosa, Arribas, Navarro – Guilherme, Borges – Gama, Colak, Luisinho – Andone. Pe parcursul partidei au mai intrat pe gazon Ola John (62′), Carles Gil (78′) și Marlos Moreno (88′).

Pentru Andone a fost al 37-lea meci în toate competițiile acestui sezon la Deportivo La Coruna, pentru care a marcat de nouă ori și a oferit trei pase decisive.