Uitat de către Edi Iordănescu pe banca de rezerve, Bogdan Racovițan a primit una dintre cele mai mari note după Rakow – LKS Lodz

FC Copenhagen v Rakow Czestochowa, UEFA Champions League qualification football, Copenhagen, Denmark Copenhagen, Denmark. 30th, August 2023. Elias Achouri 30 of FC Copenhagen and Bogdan Racovitan 25 of Rakow Czestochowa seen during the UEFA Champions League qualification match between FC Copenhagen and Rakow Czestochowa at Parken in Copenhagen. Copenhagen Denmark Copyright: xGonzalesxPhoto/RunexMathiesenx,Image: 801540514, License: Rights-managed, Restrictions: PUBLICATIONxNOTxINxDENxNORxFINxBEL, Credit images as "Profimedia/ IMAGO", Model Release: no

Boogdan Racovițan, fundașul central român în vârstă de 23 de ani de la Rakow, a fost unul dintre cei mai bine notați jucători după partida cu LKS Lodz.

Meciul dintre Rakow și LKS Lodz s-a disputat sâmbătă seară, în cadrul etapei a opta din prima ligă a Poloniei și s-a încheiat cu victoria echipei lui Bogdan Rakovițan, scor 1-0, după golul marcat de către grecul Giannis Papanikolaou, în minutul 8.

Bogdan Racovițan a fost rezervă, dar antrenorul Dawid Szwarga l-a introdus pe teren în minutul 59, în locul polonezului Dawid Drachal (18 ani).

După ce a jucat doar aproximativ jumătate de oră, Bogdan Racovițan a primit una dintre cele mai mari note după această partidă: 7,7.

Cel mai bine notat de către SofaScore a fost portarul lui Rakow, Vladan Kovacevic, cu 8. Mai bine văzuți decât Bogdan Racovițan, din echipa sa, au fost doar alți trei coechipieri, cu notele 7,5 și 7,6: Giannis Papanikolaou, Vladyslav Kocherhin și Marcin Cebula.

Celălat român de la Rakow, Deian Sorescu (26 de ani), nu a fost în lot pentru această partidă.

Bogdan Racovițan, rezervă neutilizată la meciurile României din luna septembrie

Deși a fost convocat de către selecționerul Edi Iordănescu pentru meciurile cu Israel, scor 1-1, respectiv Kosovo, scor 2-0, Bogdan Racovițan nu a bifat nici măcar un minut în aceste două partide din luna septembrie.

Edi Iordănescu i-a preferat în centrul apărării pe Radu Drăgușin (21 de ani, Genoa) și Andrei Burcă (30 de ani, Al Okhdood Club).

Cotat la 600 de mii de euro de către Transfermarkt, Bogdan Racovițan a jucat cinci meciuri pentru Rakow în acest sezon al primei ligi din Polonia și alte șase partide în cadrul preliminariilor Ligii Campionilor.

Publicat: 17 09. 2023, 18:28
Actualizat: 17 09. 2023, 18:32