Turcii, la picioarele lui Marius Șumudică după ce Gaziantep a mai câștigat un meci sub comanda antrenorului român: „Este nebun! Tipul ăsta știe meserie”

Shabab's Romanian coach Marius Sumudica reacts during the AFC Champions League group B match between Saudi Arabia's Al-Shabab and Iraq's Al-Quwa Al-Jawiya on April 18, 2022, at the Prince Faisal Bin Fahd stadium in the capital Riyadh.,Image: 684079247, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Marius Șumudică, antrenorul român în vârstă de 52 de ani de la Gaziantep, a reușit cea de-a doua victorie pe banca turcilor și deja se vorbește la superlativ despre el.

Gaziantep a întâlnit-o pe Samsunspor, în deplasare, vineri seară, în cadrul etapei a șaptea din prima ligă a Turciei și a învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Drăguș, în minutul 3, respectiv Jevtovic, în minutul 17.

După această partidă, presa din Turcia a început deja să aibă cuvinte de laudă la adresa antrenorului român care a bifat a doua victorie pe banca lui Gaziantep în trei meciuri.

„Șumudică este nebun, dar ca antrenor este foarte bun. Când a preluat Gaziantep, echipa era mai rău decât Samsunspor și İstanbulspor. Era cea mai slabă echipă din ligă.

Șumudică a făcut un transfer în 4 zile, iar Samsunspor nu l-a putut face în 4 luni. Apoi, de exemplu, spre deosebire de Erdal Güneş, Șumudică și-a dat seama după un antrenament că Ertugrul Ersoy era cel mai slab fundaș din ligă și l-a scos imediat din echipă. Tipul ăsta își cunoaște meseria”, a transmis jurnalistul Sinan Yılmaz, potrivit paginii oficiale de Twitter a primei ligi din Turcia.

În urma acestei victorii, Gaziantep a urcat pe locul 16 în clasamentul primei ligi din Turcia, cu șase puncte, ieșind astfel din zona roșie.

Denis Drăguș, atacantul român în vârstă de 24 de ani împrumutat de la Standard Liege, dă și el un randament bun sub comanda lui Marius Șumudică. Fotbalistul a reușit astfel cel de-al doilea gol al său în prima ligă din Turcia, în trei meciuri jucate până acum.

La această partidă, Marius Șumudică i-a titularizat pe Denis Drăguș, Junior Morais, Alex Maxim și portarul Florin Niță. Doar Junior Morais și Florin Niță au fost integraliști. Denis Drăguș a fost înlocuit în minutul 72, iar Alex Maxim a rezistat pe teren până în minutul 80.

Publicat: 29 09. 2023, 22:55
Actualizat: 29 09. 2023, 22:56