Țucudean și-a amețit adversarii: gol și penalty obținut în Charlton – Derby 3-2. VIDEO REZUMAT

George Țucudean a marcat primul său gol într-un meci oficial la Charlton Athletic.

Atacantul împrumutat un an de Standard Liege la Charlton a marcat primul gol al său în Championship. Titular în primele două partide ale echipei sale, Țucudean a reușit să înscrie abia în al treilea meci, disputat de Charlton pe teren propriu, contra lui Derby.

Românul a deschis scorul rapid, în minutul 12, după o acțiune la care au mai participat colegii săi Gudmundsson și Cousins. Țucudean a pivotat în careul lui Derby și a tras lângă bară, făcându-i pe administratorii contului oficial de Twitter al celor de la Charlton să exclame: „This is football! (n.r. Ă‚sta e fotbal)„. Din păcate, românul a fost înlocuit la pauză cu Moussa, după ce a acuzat o accidentare. Golul de 2-1, marcat de Buyens în prima parte a meciului, a venit dintr-un penalty obținut de Țucudean, care și-a amețit pur și simplu adversarii înainte de a fi faultat. Charlton a câștigat meciul cu Derby cu scorul de 3-2.

7 puncte a obținut Charlton în Championship, liga a doua engleză, după trei etape

Publicat: 20 08. 2014, 16:54
Actualizat: 20 08. 2014, 17:59