Tottenham s-a calificat în sferturile Cupei Ligii Angliei după ce a trecut la penalty-uri de Hull City, scor 8-7

După ce a fost desemnat „omul meciului” în partida cu Hull City din Premier League, Vlad Chiricheș a rămas pe bancă în meciul din Cupa Ligii Angliei contra aceleiași echipe.

Românul a fost trimis în teren de Villas-Boas în minutul 67, în locul lui Naughton.

După 90 de minute scorul a fost egal, 1-1, goluri marcate de Gylfi Sigurdsson (16) și Brad Friedel, care a înscris în propria poartă. În prelungiri, ambele echipe au mai înscrie câte o dată. Paul McShane i-a adus pe oaspeți în avantaj în minutul 98, iar Kane a egalat în minutul 108.

Au urmat loviturile de departajare, Tottenham impunându-se cu 8-7.

Echipele de start:

Tottenham: Friedel; Walker, Kaboul, Vertonghten, Naughton; Paulinho, Lamela, Dembele; Sigurdsson, Eriksen; Defoe
Rezerve:  Chiricheș, Holtby, Capoue, Chadli, Lloris, Kane, Bentaleb

Hull – Jakupovic, Rosenoir, Bruce, Davies, Meyler, Graham, Koren, McShane, Boyd, Elmohamady, Quinn.

Publicat: 31 10. 2013, 00:37
Actualizat: 31 10. 2013, 00:38