Torje a spart gheața la Udinese!** A înscris după 697 de minute, dar nu a putut aduce victoria „friulanilor”

Partida de duminică de pe „Artemio Franchi”, Fiorentina-Udinese (3-2), poate fi un nou început pentru Torje. Unul care să-l aducă pe internaționalul român mai des pe tabelele de marcaj din Serie A. Pentru noua sa echipă din Italia, Torje a spart gheața după 697 de minute de joc, mult mai târziu decât a făcut-o în România, la Timișoara și Dinamo. La fel ca în România, când Torje a marcat primul gol, echipa sa n-a câștigat!

5 februarie 2012 este o dată pe care Torje și-a însemnat-o în calendarul de la Udinese. Primul său gol în tricoul „zebrelor” după 12 partide jucate. Parcă puțin cam târziu față de așteptări, dar calitatea superioară a defensivelor din Serie A, și a campionatului italian, în general, față de Liga I, plus acomodarea cu un post relativ nou pentru el, explică randamentul mai slab, în gura porții, pentru Torje. A debutat pe 11 septembrie, într-o victorie cu Lecce, 2-0 în deplasare, a prins 10 meciuri ca titular, dar niciunul ca integralist. „Torje trebuie să mai crească pentru că vine dintr-un campionat diferit. Trebuie să se adapteze la realitatea din fotbalul nostru”, îl avertiza antrenorul Guidolin, chiar după meciul Lazio-Udinese (2-2, 18 decembrie), ultimul în care românul a mai început ca titular în Serie A. „Messi de România” a fost trecut pe bancă, a fost uitat pe bancă, dar a strâns din dinți și a profitat de șansa de duminică. Deși golul a venit prea târziu pentru a-și mai ajuta echipa, contează enorm pentru moralul lui „Torjinho”. Mai ales că se adunaseră 697 de minute de joc fără gol marcat.

Timișoara – Gol după 26 de minute
Puștiul-minune promovat de Hagi la echipa mare a Timișoarei s-a lipit repede de gol. A debutat în Liga I pe 28.04. 2006, într-un meci cu FC Argeș (0-0), și a marcat primul său gol în tricoul „viola” în meciul următor jucat de el, un eșec cu 2-4, în deplasare, cu Farul. A spart gheața după 26 de minute de timp efectiv jucat în tricoul lui Poli!

Dinamo – Gol după 474 de minute
La fel ca și în cazul Udinese, adaptarea la un oraș mai mare și o echipă mai importantă au afectat randamentul lui Torje. Mijlocașul a îmbrăcat pentru prima dată tricoul lui Dinamo, în Liga I, pe 22.02.2008, într-o victorie cu Ceahlăul (2-1) și a spart gheața pe 20.04.2008, într-un egal cu Unirea Urziceni (1-1). Gol după 474 de minute.

Publicat: 07 02. 2012, 03:00
Actualizat: 07 02. 2012, 03:00