Titular în victoria zdrobitoare obținută de Sassuolo pe terenul lui Empoli, Vlad Chiricheș i-a cucerit pe italieni: „Maestrul apărării!”

January 17, 2021, Reggio Emilia, Italy, Italy: Vlad Chiriches (Sassuolo) in action during the Serie A Tim match between US Sassuolo and Parma Calcio 1913 FC at Mapei Stadium CittĂ  del Tricolore on January, 17 2021 in Reggio Emilia, Italy.,Image: 584262539, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Vlad Chiricheș a jucat din primul minut în meciul pe care Sassuolu l-a câștigat detașat în fața lui Empoli, scor 5-1.

Fundașul român a fost titular în succesul spectaculos pe care Sassuolu l-a obținut pe terenul lui Empoli, 5-1, în etapa cu numărul 21 a primei ligi din Italia. Românul a fost înlocuit în minutul 77 cu turcul Kaan Ayhan, când tabela indica 4-1 în favoarea formației sale.

Vlad Chiricheș a fost unul dintre jucătorii remarcați de jurnaliștii italieni, care au spus despre internaționalul nostru că a avut o prestație fără greșeală.

Vlad Chiricheș, stâlpul apărării la Sassuolo

Vlad Chiricheș a avut o prestație bună pentru Sassuolo în victoria concludentă obținută pe terenul celor de la Empoli, 5-1. Românul a fost titular, însă nu a terminat meciul pe gazon, fiind înlocuit cu aproximativ un sfert de oră înainte de fluierul de final.

Fundașul central a avut o evoluție sigură pe tot parcursul partidei, jurnaliștii din „Cizmă” considerând că a avut un cuvânt greu de spus în acest joc. „Maestrul apărării, toate mingile sunt ale lui! O demonstrație excelentă”, a notat Eurosport Italia, conform Digi Sport, pe când Tuttomercatoweb a apreciat că „a reușit să îi marcheze foarte bine pe atacanții lui Empoli și nu a comis nicio greșeală”.

Sassuolo s-a impus cu 5-1 pe terenul lui Empoli, golurile învingătorilor fiind semnate de Berrardi (min. 13), Raspadori (min. 24, min. 71) și Scamacca (min. 67, min. 90+2). Pentru gazde a înscris Henderson, în minutul 16.

Grație acestui succes, Sassuolo a egalat-o tocmai pe Empoli, ambele formații având câte 28 de puncte după primele 21 de runde scurse din acest sezon al Serie A.

Publicat: 09 01. 2022, 21:19