Tătărușanu, din nou titular. Românul a primit două goluri în două minute. Fiorentina – Palermo 4-3

Ciprian Tătărușanu a fost din nou titular, în partida de pe teren propriu cu Palermo, însă nici în acest meci n-a avut prea mult noroc. Internaționalul român a încasat două goluri în două minute.

Refuzul lui Neto de a-și prelungi contractul i-a permis lui Tătărușanu să devină titularul din poarta Fiorentinei. Debutul în Serie A a fost în etapa trecută, când gruparea „Viola” a pierdut la Parma cu 1-0, într-un meci în care Fiorentina a ratat un penalty și a avut doi eliminați. Tătărușanu a fost acuzat pentru plasament greșit la golul marcat de Parma.

Cu toate acestea, Montella a decis să se bazeze pe el și la meciul cu Palermo. În prima repriză, Tătărușanu nu prea a avut ce apăra. Pasqual a deschis scorul în minutul 20, dar gazdele n-au avut parte de o replică din oaspeților. Toscanii și-au dublat avantajul în minutul 51, prin Basanta, moment în care o stare de relaxare a pus stăpânire pe colegii lui Tătărușanu.

Palermo nu s-a lăsat prea mult invitată de această oportunitate, iar Quaison a redus din diferență în minutul 59, după o gravă eroare în apărarea Fiorentinei. Tătărușanu n-a avut însă nicio vină la acest gol. Peste numai două minute, o nouă mare gafă în apărarea Fiorentinei. Quaison a beneficiat de un marcaj de curtea școlii și l-a învins din nou pe Tătărușanu.

Gazdele au reușit totuși să revină în avantaj, prin golul marcat de Cuadrado în minutul 64, iar Joaquin a făcut 4-2 în minutul 74. Spectacolul nu s-a oprit însă aici. Belotti a redus din diferență dintr-un penalty transformat în minutul 81, iar Fiorentina a tremurat până la final. Până la urmă s-a terminat 4-3, iar Fiorentina este pe locul 6 în Serie A, după 18 meciuri.

Publicat: 11 01. 2015, 18:03
Actualizat: 11 01. 2015, 18:04