Tătărușanu, debut „de coșmar” la Lyon! Francezii au condus cu 3-1. Cât s-a terminat partida cu echipa lui Ionuț Radu, Genoa

Ciprian Tătărușanu (33 de ani) nu a avut parte de debutul dorit în tricoul lui Olympique Lyon, formație care l-a transferat liber de contract în această vară de la Nantes. Francezii au pierdut în fața celor de la Genoa, formație la care este legitimat Ionuț Radu, portarul naționalei de tineret. Acesta nu a fost inclus în lotul italienilor.

Goalkeeper-ul român a fost introdus la pauză, în locul titularului Anthony Lopes, la scorul de 1-1. Mapou Yanga-Mbiwa (51) și Boubacar Fofana (61) au dus scorul la 3-1 pentru francezi, dar „coșamarul” a început după minutul 65, când Tătărușanu a încasat trei goluri, iar Genoa a revenit miraculos și a câștigat cu 4-3.

Tătărușanu, lăudat de „eroul de la Sevilla”

Într-o intervenție în cadrul emisiunii ProSport Live, Helmuth Duckadam (60 de ani) a declarat că îl consideră pe Tătărușanu drept unul dintre cei mai buni portari ai Europei, iar transferul la Lyon este apogeul carierei sale: „Am fost critic când a apărat slab, dar eu consider că este unul dintre cei mai buni portari din Europa. Acesta va fi vârful carierei lui pentru că are și el o vârstă, și ca salarizare, și ca performanță, și ca echipă. E fantastic, bravo lui, felicitări!”.

Românul, care a semnat pe trei sezoane, va juca în sezonul următorul al Ligii Campionilor alături de fosta campioană a Franței. Lyon a încheiat sezonul precedent pe locul trei, astfel că va lua startul în grupele celei mai importante competiții intercluburi din Europa.

Tătărușanu a plecat de la FCSB în 2014, fiind transferat gratis de italienii de la Fiorentina, echipă la care a apărat timp de trei sezoane. FC Nantes l-a cumpărat în 2017, pentru 2,5 milioane de euro.

Publicat: 21 07. 2019, 16:04
Actualizat: 21 07. 2019, 16:05