Tamaș, trimis la tineretul lui Cardiff. VIDEO Primele imagini cu fostul stelist la noua echipă

Plecat de la Steaua la începutul sezonului, după un conflict cu tehnicianul Mirel Rădoi, Gabi Tamaș a revenit în fotbalul britanic, semnând un  contract cu Cardiff City.

Gruparea galeză își propune să revină în Premier League în acest sezon, iar Tamaș e așteptat să acopere un post considerat deficitar de tehnicianul Russell Slade.

A mers să se bată pentru promovare, dar deocamdată joacă la U21
Până să apuce să debuteze la noua echipă, Tamaș (31 de ani) a fost trimis de managerul trupei galeze să joace pentru formația U21 a lui City, într-un meci programat în pauza internațională.

Conform WalesOnline, Tamaș a jucat toate cele 90 de minute în partida cu Bolton Wanderers U21, nefiind pus foarte mult la încercare de atacanții adverși. Totuși, Tamaș a fost prins pe picior greșit în finalul partidei, când a reacționat târziu după o respingere greșită a unui coleg din defensivă și i-a permis lui Alex Samizadeh să egaleze și să stabilească scorul final: 1-1.

Vezi mai jos golurile din Cardiff City U21 – Bolton Wanderers U21 1-1.