Super Tătă! Portarul român a primit gol de la Suarez, dar a fost decisiv în victoria Fiorentinei cu Barcelona, scor 2-1

Ciprian Tătărușanu a fost integralist duminică seară în victoria Fiorentinei în fața Barcelonei, scor 2-1, într-un meci amical disputat pe propriul teren, Artemio Franchi din Florența, în cadrul International Champions Cup

Barcelona pare că nu se regăsește în această vară. Cu siguranță, absențele lui Messi și Neymar, care au primit o vacanță mai lungă din cauza participării la Copa America, au contat enorm în această perioadă. Dar Barca a arătat ca o echipă vulnerabilă în acest presezon. Ultimul eșec? Chiar duminică seară, pe Artemio Franchi, scor 1-2, în fața Fiorentinei.

O „dublă” a tânărului Bernardeschi în minutele 4 și 12 a adus-o în frunte pe Fiorentina, atacantul de doar 21 de ani anunțându-se deja ca o revelație a actualului sezon, după ce în precedentul a marcat trei goluri în 10 meciuri pentru echipa Viola. Suarez a redus din handicap în minutul 17, iar tabela a rămas nemișcată până la final. Poate și datorită lui Tătărușanu! Românul a avut intervenții bune la șuturile lui Pedro, Munir și Suarez, păstrând rezultatul favorabil pentru echipa sa. Una dintre fazele importante a venit în prima repriză, când Suarez l-a lovit cu piciorul în stomac pe portarul român, însă acesta s-a ridicat, iar uruguayanul nu a primit galben, deși intervenția a fost una extrem de dură.

Cu această victorie, Fiorentina e pe locul 5 în clasamentul International Champions Cup, cu 5 puncte după trei meciuri. PSG a câștigat deja trofeul, la mare luptă cu New York Red Bulls, ambele echipe având 10 puncte. Ultimul meci va fi marți seară, între Chelsea și Fiorentina. În schimb, Barcelona nu a câștigat decât meciul cu Los Angeles Galaxy (2-1), pierzând cu Manchester United (1-3), Chelsea (2-3, d.l.d.) și Fiorentina (1-2).

Publicat: 03 08. 2015, 08:09
Actualizat: 03 08. 2015, 08:10