Steven Gerrard, după dubla de senzație reușită de Ianis în Europa League: „Tatăl lui să fie foarte mândru de el!” Cum s-a bucurat managerul englez după golul decisiv reușit de Hagi

Ianis Hagi a fost la înălțime în Europa League și a reușit o dublă superbă în victoria lui Rangers cu Braga, scor 3-2, iar Steven Gerrard a fost impresionat de jucătorul nostru, dar mai ales de revenirea echipei din repriza secundă.

„A fost o seară fantastică! Ne-am redescoperit și am demonstrat de ce suntem în stare. Am arătat un caracter incredibil cu Braga în repriza secundă, am reușit o performanță fantastică! Nu am renunțat niciodată și am fost inspirat cu shcimbările pe care le-am făcut. Am fost foarte bine organizați, am fost compacți și am alergat foarte mult”, a spus Gerrard, după victoria scoțienilor.

„Tatăl lui Ianis a fost aici în această seară și sunt sigur că a fost foarte mândru de performanța fiului său”, a punctat Gerrard, după ce managerul Viitorului a fost surprins cu lacrimi în ochi în tribune.

Noul star al lui Rangers a avut un procentaj de 85% în privința paselor reușite, a atins balonul de 63 de ori, a câștigat 16 dueluri, dar a avut și două intercepții.

„Așa tată, așa fiu”, a fost comentariul sugestiv făcut de cei de la „Squawka Football”, care au analizat prestația excelentă a lui Ianis din 16-imile Europa League.

Aribo și mutarea câștigătoare făcută de Gerrard

Braga a condus cu 2-0 după 59 de minute, dar Steven Gerrard a făcut mutarea câștigătoare: antrenorul lui Rangers l-a introdus în minutul 54 pe Joe Aribo, iar nigerianul adus de la Charlton Athletic a marcat golul de 2-2, în minutul 75.

Legenda lui Liverpool a făcut toate mutările în mai puțin de 20 de minute, iar efectul a fost unul scontat: ajutată și de un public formidabil, Rangers a reușit să marcheze de trei ori în doar un sfert de oră, izbutind o revenire fantastică în prima manșă din 16-imile Europa League.

Returul dintre Braga și Rangers este programat pe 26 februarie.

Publicat: 21 02. 2020, 00:53
Actualizat: 21 02. 2020, 04:04