Standard Liege – Anderlecht 0-1. Stanciu a pasat decisiv la golul lui Teodorczyk. Echipa românilor a învins marea rivală după șase meciuri

Anderlecht Bruxelles, cu Alexandru Chipciu și Nicolae Stanciu titulari, a câștigat, duminică, scor 1-0, meciul disputat în deplasare, cu Standard Liege, în etapa a noua din campionatul belgian.

Singurul gol al partidei a fost marcat de atacantul polonez Lukasz Teodorczyk, în minutul 79, dintr-un corner executat de Nicolae Stanciu. Este prima victorie a celor de la Anderlecht împotriva lui Standard Liege după șase meciuri directe.

Alexandru Chipciu și Nicolae Stanciu au fost titulari și pentru formația antrenată de Rene Weiler pentru al patrulea meci consecutiv, însă Stanciu a fost înlocuit, în minutul 84, cu Stephane Badji. Alexandru Chipciu a fost păstrat pe teren pe toată durata celor 90 de minute de joc și a ratat o ocazie importantă, în minutul 21, după ce a șutat de la distanță, însă portarul lui Standard a respins.

Echipa trimisă în teren de către antrenorul Rene Weiler:

• Roef – Spajic, Mbdoji, Nuytinck, Acheampong – Tielemans, Dendoncker – Chipciu, Stanciu, Hanni – Teodorczyk. Pe parcurs au mai intrat Stephane Badji și Diego Capel.

La gazde a fost integralist fostul jucător de la Dinamo, Collins Fai.

Minutul 84: Nicușor Stanciu a fost schimbat

Minutul 79: GOL ANDERLECHT! Nicușor Stanciu a centrat perfect din corner, Teodorczyk s-a plasat foarte bine și a înscris cu capul.

Minutul 21: Ocazie mare pentru Alex Chipciu! Mijlocașul român are noroc și rămâne cu mingea la 12 metri de poarta adversă, șutează cu stângul, dar Gillet respinge cu un reflex remarcabil.

Standard Liege și Anderlecht joacă, de la ora 19:00, cel mai important meci din fotbalul belgian. Stanciu și Chipciu sunt titulari în echipa lui Rene Weiler, în timp ce Collins Fai, fostul fundaș de la Dinamo, va juca din primul minut pentru Standard.

Înaintea partidei, cele două echipe se află la egalitate, cu câte 15 puncte, și ocupă locurile patru și cinci în clasament, la cinci puncte în spatele liderului surpriză Zulte Waregem.

Meciul are o încărcătură aparte pentru Standard, fanii și oficialii formației din Liege anunțând o atmosferă de neuitat în derby-ul cu marea rivală, în fața căreia gazdele de duminică nu au pierdut în ultimele șase meciuri.

Publicat: 02 10. 2016, 20:52
Actualizat: 02 10. 2016, 21:06