Slavia Praga, rezultat rușinos cu Ferencvaros în turul III preliminar al Ligii Campionilor! Nicolae Stanciu, la un pas de eliminare

Slavia Praga, echipa lui Nicolae Stanciu, mijlocașul român în vârstă de 28 de ani, a pierdut primul meci din turul III preliminar al Ligii Campionilor, scor 0-2, în fața celor de la Ferencvaros.

Ferencvaros și Slavia Praga s-au întâlnit în Ungaria, în primul meci al dublei manșe din turul III preliminar al Ligii Campionilor, iar gazdele s-au impus cu scorul de 2-0.

Scorul a fost deschis în minutul 44, printr-un autogol al lui Kacharaba, iar ungurii au majorat diferența în minutul 50, prin reușita din penalty a lui Kharatin.

Nicolae Stanciu a fost integralist în cadrul acestei întâlniri, însă nu a reușit să facă diferența și să o ajute pe Slavia Praga să restabilească egalitatea pe tabelă.

Returul acestei duble manșe se va disputa pe 10 august, în Cehia.

Învingătoarea dintre Slavia Praga și Ferencvaros va juca în play-off-ul Ligii Campionilor contra câștigătoarei dintre CFR Cluj și Young Boys Berna, scor 1-1 în tur. Pierzătoarea va juca în play-off-ul Europa League.

Deși se vorbea despre o plecare a lui Nicolae Stanciu la Galatasaray, mijlocașul român va rămâne să se lupte pentru titlul de campion al Cehiei încă un sezon.

„Am ajuns la un acord, cu ceilalți conducători ai clubului, ca Nicolae să rămână la Slavia. Îmi pare rău pentru modul în care au decurs negocierile. Nu îmi place și îi voi critica pe agenții jucătorului. Dacă nu ne-ar fi spus că suma transferului va fi în jur de opt milioane de euro, nu am fi început deloc o discuție cu un posibil cumpărător”, a spus Jaroslav Tvrdik, președintele Slaviei Praga, potrivit idnes.cz.