Silviu Lung Jr., idol în Turcia! Portarul român a fost comparat cu un personaj din desene: „Toată lumea vorbește despre el!”

Silviu Lung Jr., portarul român în vârstă de 31 de ani al lui Kayserispor, a devenit erou în Turcia, după paradele spectaculoase din meciul cu Galatasaray, scor 1-1, din etapa a noua.

Fotbalistul român a făcut o primă repriză excelentă și a salvat-o pe Kayserispor de nu mai puțin de șapte ori, bătând recordul de parade.

În prelungirile primei reprize însă, după un plojon, a suferit o ruptură musculară și a fost înlocuit.

Silviu Lung Jr., comparat cu un personaj din desene

Portarul român a oferit imagini emoționante în Turcia. La scorul de 0-0, acesta a început să plângă în hohote pe teren, din cauza accidentării suferite și nu a mai putut continua partida.

În locul său a intrat Ismail Cipe (25 de ani), care a fost învins din penalty, în minutul 63, de către Diagne. Kayserispor a restabilit egalitatea în minutul 71, prin Campanharo și a obținut un punct din întâlnirea cu Galatasaray.

„Toată lumea vorbește doar de Lung”, au notat jurnaliștii de la CNN Turk.

Pe rețelele sociale, Silviu Lung Jr. a devenit erou printre suporteri și a fost comparat cu un personaj din benzile desenate. Este vorba despre Genzo Wakabayashi, portarul din „Captain Tsubasa”.

Nu mai puțin de 40 de parade a înregistrat Silviu Lung Jr. în cele opt meciuri jucate în prima ligă a Turciei.

Înaintea partidei cu Galatasaray, portarul român avea o medie de 4,7 invervenții pe meci. După această întâlnire, Silviu Lung Jr. și-a crescut media la 5. Niciun alt portar din prima ligă turcă nu a ajuns la media de 4.

• 8 meciuri din 8 a jucat Silviu Lung Jr. pentru Kayserispor, în actuala ediție a primei ligi din Turcia.
  • 29 de meciuri a bifat portarul român în stagiunea precedentă.
  • 1 milion de euro este cota de piață a lui Silviu Lung Jr., potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.com.
  • Silviu Lung Jr. s-a transferat la Kayserispor în vara anului 2017, de la Astra. Turcii au plătit 350 de mii de euro în schimbul portarului român.
  • Universitatea Craiova, Astra și Kayserispor sunt echipele la care a activat Silviu Lung Jr.
Publicat: 24 11. 2020, 13:31
Actualizat: 24 11. 2020, 13:36