Silviu Lung jr. a ratat trofeul Cupei Turciei cu Kayserispor în prelungirile finalei cu Sivasspor! Românul a fost integralist în ultimul act

Portarul Silviu Lung jr. (32 de ani) a fost titular în finala Cupei Turciei, pierdută de echipa lui, Kayserispor, 3-2 după prelungiri cu Sivasspor.

Sivasspor a cucerit trofeul Cupei Turciei la finalul unui meci foarte disputat, reușind să o răpună pe Kayserispor abia după cele două reprize de prelungiri, scor 3-2.

La învinși, Silviu Lung jr. a fost integralist și a avut o prestație bună, însă nu a reușit să se opună înfrângerii formației sale.

Silviu Lung jr., învins în finala Cupei Turciei

Siliu Lung jr. a ratat trofeul Cupei Turciei. Echipa lui, Kayserispor, a fost învinsă în ultimul act de Sivasspor, care a avut nevoie de prelungiri pentru a se impune.

Titular între buturile formației sale, românul a primit un singur gol în timpul regulamentar, fiind învins de Appindangoye în minutul 60. Anterior, Civelek punctase în minutul 33 pentru formația lui Silviu Lung. jr.

Meciul s-a încheiat la egalitate, astfel că au urmat reprizele de prelungiri, unde Sivasspor s-a dovedit echipa mai matură. Câștigătoarea a punctat prima în timpul suplimentar, prin Gradel (min. 95), dar Kayserisor a restabilit egalitatea prin Parlak (min. 107). Golul decisiv al lui Sivasspor a venit în minutul 113, când Konate a stabilit scorul final, 3-2 pentru Sivasspor.

În prima divizie a campionatului din Turcia, Kayserispor a terminat pe locul 14 al clasamentului, cu un total de 47 de puncte obținute în 38 de meciuri. Formația lui Silviu Lung jr. a încheiat sezonul fără mari emoții în ceea ce privește retrogradarea, fiind la 11 „lungimi” în fața lui Rizespor, de pe poziția a 17-a a ierarhiei.

Publicat: 27 05. 2022, 11:56