Sergiu Hanca și Cornel Râpă, out din Europa League! Cracovia a pierdut în fața lui Malmo

Malmo's Erdal Rakip (C) fights for the ball with Cracovia's Sergiu Hanca during the UEFA Europa League first round qualifying soccer match between Malmo FF and MKS Cracovia at Eleda Stadium Malmo v Cracovian UEFA Europa League, Qualifying round, Sweden - 27 Aug 2020,Image: 555269547, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Românii Sergiu Hanca (28 de ani) și Cornel Râpă (30 de ani) au fost integraliști în primul tur preliminar al Europa League, însă au ratat calificarea în runda următoare.

Cracovia a jucat în deplasare, pe terenul suedezilor de la Malmo, și a pierdut cu scorul de 0-2.

Sergiu Hanca și Cornel Râpă eliminați din Europa League

Gazdele au deschis scorul încă din primul minut al întâlnirii, prin reușita lui Berget (VIDEO AICI), iar pe finalul primei reprize, în minutul 44, Rieks a majorat diferența (VIDEO AICI) și a închis jocul la scorul de 2-0 pentru Malmo.

Sergiu Hanca și Cornel Râpă au jucat pe tot parcursul partidei, însă nu și-au putut ajuta mai mult echipa.

În minutul 14, Sergiu Hanca a încasat și un cartonaș galben, după o ținere asupra unui adversar (foto principal).

În ceea ce îl privește pe Rivaldinho, brazilianul transfera de la Viitorul, acesta a fost titular, însă a fost înlocuit la pauză cu Dimun.

După un sezon foarte bun al lui Sergiu Hanca, cu nouă goluri marcate pentru Cracovia în prima ligă din Polonia, fotbalistul român părăsește Europa League și va lupta în continuare doar pe plan intern.

Fostul dinamovist are deja un gol marcat în primul meci din noul sezon competițional. Sergiu Hanca a marcat golul victoriei pentru Cracovia în întâlnirea cu Pogon Szczecin, scor 2-1.

Dinamo l-a transferat pe colegul lui Sergiu Hanca

Dinamo l-a transferat pe Janusz Gol, fost căpitan și coleg al lui Sergiu Hanca la Cracovia, iar fotbalistul român a avut numai cuvinte de laudă la adresa mijlocașului polonez.

„I-am zis doar lucruri bune despre Dinamo, e echipa mea de suflet. Ceea ce pot să zic despre el e că e cel mai bun mijlocaș central alături de care am jucat vreodată. E un profesionist 100%, are forță, inteligență, viziune în joc. Are tot ce îi trebuie unui mijlocaș central. E un lider în teren. Niciodată nu l-am văzut obosit. Deși toată lumea spunea că are 34 de ani, e mai bine și fizic și mental decât unul de 20 și când spun asta știu ce vorbesc, pentru că am avut mulți colegi și el m-a impresionat.

Să nu se aștepte lumea să înscrie 100 de goluri, dar el e diferit, poate fi inima echipei. Se împarte între apărare și atac. Orice antrenor și l-ar dori în echipă. În vestiar, nu e deloc un tip conflictual, e un tip foarte calm, foarte bun cu toată lumea. Îi bagă în seamă pe toți, de la cel mai tânăr până la cel mai în vârstă”, a spus Sergiu Hanca, la Digi Sport, în urmă cu trei zile.

Publicat: 28 08. 2020, 09:15
Actualizat: 28 08. 2020, 09:17