Sergiu Buș, debut cu gol în Coreea de Sud! Reușită superbă a românului pentru Seongnam | VIDEO

Sergiu Buș, atacantul în vârstă de 28 de ani transferat în această iarnă de la FCSB la Seongnam FC, a debutat cu dreptul în prima ligă din Coreea de Sud.

Fotbalistul român a fost nevoit să stea în izolare după ce a ajuns în Coreea de Sud și a beneficiat de o pregătire individuală. Acesta a debutat pentru Seongnam la aproximativ două luni după ce a semnat contractul.

Sergiu Buș a fost introdus pe teren imediat după pauză în meciul dintre Suwon City și Seongnam, scor 1-2, în cadrul etapei a patra din prima ligă din Coreea de Sud.

Sergiu Buș, debut cu gol în Coreea de Sud

Gazdele au deschis scorul în minutul 20 și au stabilit rezultatul primei reprize, 1-0 pentru Suwon City.

Seongnam a restabilit egalitatea în minutul 77, prin Mulic, iar Sergiu Buș a dat lovitura în minutul 88, când a recuperat de la jumătatea terenului, a trecut de toți adversarii săi și și-a dus echipa în avantaj, după o acțiune individuală superbă.

Astfel, fotbalistul român a adus victoria echipei sale, chiar la meciul său de debut.

După cele patru etape disputate până acum în prima ligă din Coreea de Sud, Seongnam se alfă pe locul 5, cu șapte puncte, având două victorii, o înfrângere și un egal.

• 2 goluri în 10 meciuri a înscris Sergiu Buș pentru FCSB în această ediție a Ligii 1.
  • 800 de mii de euro este cota de piață a lui Sergiu Buș, potrivit Transfermarkt.
  • 2 trofee are Sergiu Buș în palmares: titlul de campion al României și Cupa României, ambele în sezonul 2009-2010, alături de CFR Cluj.
  • 300 de mii de euro a încasat FCSB de pe urma transferului lui Sergiu Buș la Seongnam.
Publicat: 14 03. 2021, 12:16
Actualizat: 14 03. 2021, 12:20