Seară neagră pentru Costel Pantilimon!** A respins mingea într-un coechipier și „cetățenii” au luat gol! Man City – Aston Villa 2-4 VIDEO

Pantilimon a revenit în poarta lui Manchester City, pentru meciul cu Aston Villa, din Cupa Ligii Angliei, o competiție în care echipele apelează însă la jucătorii mai puțin folosiți. Din nefericire, partida a fost una cu ghinion pentru fostul goal-keeper al Timișoarei, acesta primind patru goluri de la formația antrenată de Paul Lambert. Panti nu a fructificat șansa oferită de Mancini, într-un moment în care titularul Hart nu traversează cea mai bună formă.

Ultima dată când românul a fost titular a fost Supercupa Angliei, câștigată de City cu 3-2 în fața lui Chelsea, dar în care Pantilimon a greșit grav la golul doi. De atunci, „cetățenii” au jucat 6 partide, însă Mancini l-a preferat de fiecare dată pe Joe Hart.

Scorul a fost deschis de Balotelli, în minutul 27, însă Aston Villa a egalat prin autogolul lui Barry (min. 59), după o minge respinsă de Pantilimon în coechipierul său.

Kolarov a făcut 2-1 în minutul 64, dar Agbonlahor a egalat după numai 6 minute. S-a intrat în prelungiri, acolo unde N’Zogbia a mai punctat o dată pentru oaspeți, în minutul 96. Agbonlahor a închis partida în minutul 113, punând capăt unei seri de coșmar pentru portarul român

Mancini a folosit o formație cu destul de multe rezerve, din care au lipsit Hart, Kompany, Clichy, Yaya Toure, Aguero sau David Silva:

Pantilimon – Toure, Lescott, Nastasic, Kolarov – Barry, Milner – Suarez, Razak, Tevez – Balotelli