Săpunaru mai și înscrie!** Ex-rapidistul a marcat primul gol în tricoul Zaragozei

Cristi Săpunaru a înscris cu o lovitură de cap, după o fază fixă

Săpunaru (foto, 28 de ani) a spart gheața în tricoul Zaragozei! Titular în banda dreaptă a defensivei aragoneze, după transferul din vară de la Porto, ex-rapidistul și-a trecut ieri, în premieră, numele pe o tabelă de marcaj din Spania. Și chiar pe „La Romareda”, în fața propriilor fani. O arenă ce nu le-a prea adus noroc aragonezilor în acest sezon.

Gol și galben

Până la meciul de ieri, Zaragoza înregistrase acasă trei eșecuri (toate cu 0-1) și o singură victorie (3-1 cu Osasuna). A reușit-o pe a doua în etapa a noua, în fața Sevillei (2-1), un succes creionat în finalul primei reprize. După ce Postiga a deschis scorul (35), Săpunaru l-a majorat chiar în ultimul minut al primei reprize. Urcat în atac, fundașul român a plasat o lovitură de cap imparabilă, nemarcat din 12 metri, după o lovitură liberă executată de Victor Rodriguez. Primul gol după 495 de minute de joc în tricoul Zaragozei și primul fundaș care înscrie în acest sezon pentru gruparea lui Manolo Jimenez!
N-a fost singura acțiune notabilă a ex-rapidistului, integralist cu Sevilla. Are și o mică parte din vină la golul de 2-1, reușit de Medel, după ce a respins greșit un balon până la mijlocașul Sevillei, al cărui șut a fost ușor deviat de Loovens și l-a învins pe Roberto Jimenez. În plus, românul a încasat și un „galben”, în minutul 61, după ce a ratat o alunecare și l-a lovit pe Fernando Navarro, fundașul stânga al oaspeților. Un arbitru mai exigent decât Carlos del Cerro l-ar fi eliminat!

Publicat: 29 10. 2012, 03:00
Actualizat: 29 10. 2012, 03:00