Sânmărtean e din nou magician! VIDEO | Gol genial marcat în Arabia Saudită: execuție de efect, din lovitură liberă, de la 25 de metri

La 36 de ani, Lucian Sânmărtean arată că mai poate oferi multe fotbalului. Mijlocașul român a marcat un gol superb, sâmbătă, dar Al Ittihad, echipa sa și a lui Victor Pițurcă, a fost învinsă clar de Al Ahli, liderul din Arabia Saudită.

Evoluțiile excelente ale lui Nicușor Stanciu l-au propulsat pe mijlocașul stelist peste Lucian Sânmărtean în opinia multor oameni din fotbalul românesc, iar fostul magician din Ghencea ține să arate că se poate ridica la nivelul impus de noul conducător de joc al echipei naționale a României. Sâmbătă seara, în etapa a 21 din campionatul Arabiei Saudite, Sânmărtean a marcat un gol de generic, din lovitură liberă.

Al Ittihad, echipa antrenată de Victor Pițurcă, a pierdut, scor 2-4, meciul cu Al Ahli, liderul campionatului. Elevii fostului selecționer au început prost meciul, iar în minutul 20 tabela arăta deja 2-0 pentru gazde. La 3-0, în minutul 66, Sânmărtean a ieșit la rampă: a executat senzațional o lovitură liberă și a redus din diferență.

Până la final, însă, Al Ahli a mai marcat o dată, Al Ittihad a înscris din nou în prelungiri, dar meciul s-a terminat  4-2, Al Ahli revenind pe primul loc în Arabia Saudită, cu 48 de puncte. Al Ittihad rămâne, totuși, pe podium, cu 40 de puncte.

Publicat: 02 04. 2016, 22:43
Actualizat: 02 04. 2016, 22:51