Rusescu a uimit asistența cu un gol în stilul Panenka! VIDEO: Execuția de maestru care i-a încântat pe fani

În pauza prilejuită de meciurile echipelor naționale, Sevilla a jucat o partidă amicală împotriva divizionarei secunde, Real Jean, iar Rusescu a fost inclus în lot de antrenorul Unai Emery.

Partida a contat pentru competiția „Trofeo del Olivo”, organizată anual de Real Jaen începând cu anul 1963.

Rusescu a fost titular și a jucat toate cele 90 de minute. Partida s-a încheiat la egalitate, 0-0, iar meciul a trebuit să fie decis la loviturile de departajare, acolo unde Rusescu s-a aflat pe lista executanților. Românul a fost chiar primul care a bătut pentru Sevilla și a reușit să marcheze printr-o execuție de maestru, învingându-l pe portar în stilul Panenka.

Puțini dintre executanți au reușit să mai înscrie, dar în final, Sevilla a câștigat cu 2-1 și și-a adjudecat trofeul.

Echipa de start: Sevilla: Julián; Coke (Figueiras 63), Fazio (Luismi 63), Carriço (Nico Pareja 46), Fernando Navarro (Moi 63) – Maduro (Iborra 63), Cristóforo (Cotán 63) – Reyes (Marin 63), Trochowski (Álex Rubio 63), Perotti (Carlos Fernández 63) – Rusescu

Vezi execuția lui Rusescu la 0:50

Publicat: 10 10. 2013, 08:59
Actualizat: 10 10. 2013, 11:20