Românii, la putere în China! Contra și Dănălache s-au calificat în optimile Cupei. Fostul atacant al Urziceniului a eliminat campioana Guangzhou Evergrande

Guangzhou R&F, echipa lui Cosmin Contra, a câștigat miercuri, scor 1-0, meciul cu Nei Mongol, din 16-imile Cupei Chinei. Într-un alt meci, Xinjiang Tianshan a câștigat cu 2-1 meciul contra campioanei Guangzhou Evergrande, golul victoriei fiind marcat de Cristian Dănălache, în minutul 94

Eliminată din Liga Campionilor Asiei, Guangzhou R&F, echipa lui Cosmin Contra, s-a concentrat pe întrecerile interne. Iar dacă în campionat e pe locul 5, la șase puncte de liderul Shanghai SIPG, formația din Guangzhou țintește și o participare cât mai lungă în Cupă. Primul pas l-a făcut miercuri, când a câștigat cu 1-0 în deplasarea de la Nei Mongol, o formație din liga secundă chineză, după o deplasare lungă, de aproape 2500 de kilometri. În optimile de finală, Guangzhou R&F va juca chiar cu liderul campionatului, Shanghai SIPG.

Altfel, Cristian Dănălache, atacantul lui Xinjiang Tianshan, o echipă din liga secundă chineză, a marcat golul victoriei în cea mai mare surpriză a zilei, victoria cu 2-1 în fața campioanei Guangzhou Evergrande, formație antrenată de Fabio Cannavaro. Românul, care are opt goluri în opt meciuri în campionat, a transformat un penalty în minutul 94. În optimi, Xinjiang va juca împotriva lui Tianjin Teda.

Publicat: 13 05. 2015, 17:01
Actualizat: 13 05. 2015, 17:02