Renunță Galatasaray la Olimpiu Moruțan? Anunțul presei din Turcia: „A început să se vorbească despre asta”

Olimpiu Morutan of Galatasaray during the Turkish super league football match between Galatasaray and Alanyaspor at Turk Telekom Stadium in Istanbul , Turkey on September 19, 2021.,Image: 632866017, License: Rights-managed, Restrictions: Not avalable for publication in Turkey., Model Release: no, Credit line: Profimedia

Olimpiu Moruțan, mijlocașul în vârstă de 22 de ani de la Galatasaray, ar putea fi împrumutat la o echipă din Belgia sau Olanda.

Fotbalistul transferat de la FCSB în schimbul sumei de 3.5 milioane de euro nu a jucat încă un meci întreg pentru Galatasaray.

Deși s-a discutat inițial despre posibilitatea ca Fatih Terim să schimbe sistemul pentru a-l ține pe Olimpiu Moruțan timp de 90 de minute, presa din Turcia anunță un nou scenariu.

Renunță Galatasaray la Olimpiu Moruțan? Anunțul presei din Turcia

Olimpiu Moruțan ar putea pleca de la Galatasaray, sub formă de împrumut. Turcii anunță că șefii de la Galatasary se gândesc să cedeze câțiva jucători tineri în Belgia sau Olanda, pentru a primi mai multe minute de joc.

„A început să se vorbească despre câțiva jucători tineri, că ar urma să fie împrumutați în campionate precum cel belgian sau cel olandez pentru a juca mai mult și a-și îmbunătăți jocul”, notează publicația fotospor.com.

Este greu de crezut că ar putea fi vorba și despre Alexandru Cicâldău, având în vedere faptul că jucătorul transferat de la Univeristatea Craiova a jucat mai mult decât Olimpiu Moruțan, dar și pentru că turcii au plătit nu mai puțin de 6.5 milioane de euro în schimbul lui.

Galatasaray a pierdut din nou în campionatul Turciei, scor 0-3, în fața celor de la Kayserispor. Olimpiu Moruțan a fost rezervă și antrenorul Fatih Terim l-a introdus pe teren imediat după pauză. În ceea ce îl privește pe Alex Cicâldău, acesta nu a fost în lot și presa din Turcia a anunțat că antrenorul a dorit să îl odihnească.

Olimpiu Moruțan a bifat astfel cea de-a cincea partidă în tricoul lui Galatasaray, după cele trei disputate până acum în campionat și partida cu Lazio, din grupele Europa League.

În anterioarele două meciuri din campionat, scor 0-1 cu Alanyaspor, și scor 2-2 cu Trabzonspor, Olimpiu Moruțan a fost titular, însă a fost scos de pe teren imediat după pauză, iar Galatasaray a încasat gol în lipsa lui.

Publicat: 23 09. 2021, 14:01