Reacția antrenorului după debutul lui Alex Maxim la Beșiktaș: „Cred că ne va ajuta mult”

Alexandru Maxim inainteaza cu mingea la picior catre careul adversarilor in timpul partidei amicale dintre reprezentativele nationale de fotbal ale Romaniei (echipament alb-galben) si Greciei, partida disputata vineri, 25 martie 2022, pe stadionul Steaua din Bucuresti. GEORGE FLUSTER / MEDIAFAX FOTO

Antrenorul lui Beșiktaș, Șenol Guneș, s-a declarat încântat după ce Alex Maxim a debutat pentru clubul din Turcia.

Alex Maxim a debutat cu succes pentru Beșiktaș, cu toate că nu a prins decât un sfert de oră la primul meci jucat pentru formația din Istanbul. Internaționalul român a fost aruncat în luptă în finalul jocului cu Ankaragucu, câștigat cu 2-1.

Antrenorul Șenol Guneș a mizat pe experiența lui Alex Maxim în minutele de final și s-a declarat încântat că fotbalistul nostru a reușit să își îndeplinească sarcinile de joc – preponderent defensive.

„Meciul a curs până într-un punct în care mijlocaşii jucau foarte bine şi au reușit să oprească adversarul.

Când am vrut să ţinem mai mult de minge, l-am introdus pe Maxim în meci, după minutul 80. Este un jucător care munceşte mult atunci când suntem în atac. Este un jucător bun, de calitate. Cred că ne va ajuta mult”, a declarat antrenorul lui Beșiktaș Istanbul, Șenol Guneș.

Alex Maxim a strălucit la debutul pentru Beșiktaș Istanbul

Alex Maxim a jucat pe finalul meciului câștigat de Beșiktaș Istanbul cu 2-1 în fața celor de la Ankaragucu, reușind să confirme în cele aproximativ 15 minute petrecute pe gazon.

La mai puțin de două minute de la pătrunderea sa pe teren, Alex Maxim a participat la un contraatac fulger al celor de la Beșiktaș. Românul și-a lansat excelent un coechipier în flancul stâng, după care a țâșnit spre careul advers. Internaționalul nostru a reprimit balonul la mijlocul terenului și, fără să se uite, l-a servit superb pe un alt coleg în partea dreaptă, lăsându-l pe acesta din urmă în postura de singur cu portarul. Faza nu a fost încheiată cu gol, însă fanii turci au rămas impresionați de calitatea lui Maxim.

În finalul partidei, Alex Maxim a strălucit din nou. Când mai erau doar câteva clipe până la final și Beșiktaș încerca să își mențină avantajul fragil de pe tabelă, românul a primit mingea în colțul terenului. Maxim a strecurat balonul cu călcâiul printre picioarele unui adversar, după care a fost faultat, reușind să fragmenteze jocul în favoarea echipei sale.

Evoluția lui Alex Maxim în meciul cu Ankaragucu nu a fost trecută cu vederea de jurnaliștii din Turcia, care l-au lăudat pe noul fotbalist al lui Beșiktaș Istanbul.

Publicat: 06 03. 2023, 18:31