Răzvan Lucescu mătură tot în Grecia! PAOK a obținut o nouă victorie și își menține avansul zdrobitor

PAOK Salonic își menține avantajul de opt puncte din fruntea clasamentului, în campionatul Greciei, după succesul obținut luni în deplasarea cu Levadiakos, scor 2-1. Este al patrulea succes consecutiv pe care îl înregistrează echipa antrenată de Răzvan Lucescu în prima ligă elenă. Alin Toșca și Fernando Varela au fost integraliști pentru PAOK.

Prijovic a deschis scorul pentru PAOK în finalul primei părți, mai exact în minutul 41. Sârbul a fost angajat ideal de Jaba și l-a învins pe portarul advers, Bajic, pentru 1-0. Biseswar a majorat avantajul „Vulturilor” în debutul reprizei secunde, spre liniștea lui Răzvan Lucescu. Gazdele au revenit în meci cu un sfert de oră înainte de final, când Zisopoulos a marcat. PAOK a menținut tabela intactă până la final și s-a impus cu 2-1.

După 14 etape, PAOK Salonic are 38 de puncte. 13 victorii și o remiză, acesta este parcursul aproape perfect al vicecampioanei din actuala stagiune. Olympiacos se află pe locul 2, cu 30 de puncte. Atromitos completează podiumul, cu 28 de puncte. Ultimul loc care asigură prezența în Liga Europa este ocupat de campioana en-titre, AEK Atena, cu 24 de puncte. În urma acestui eșec, Levadiakos rămâne pe penultima poziție, cu opt puncte, la trei puncte de „lanterna roșie”, Smyrnis. OFI Creta și Lamia împart poziția de baraj, cu câte 11 puncte.

În etapa următoare, PAOK primește vizita celor de la PAS Giannina, care se află pe locul 12, cu 14 puncte. Olympiakos va înfrunta locul 11, AEL Larissa, pe teren propriu, în timp ce Atromitos merge în deplasare la OFI Creta.

Publicat: 17 12. 2018, 21:24
Actualizat: 17 12. 2018, 21:25