Răzvan Lucescu iese învingător dintr-o deplasare complicată și sprintează spre titlu. Zece puncte avans cu cinci etape rămase și un program avantajos: meciul care o poate face campioană pe PAOK

PAOK Salonic a obținut, sâmbătă seară, a 22-a victorie a sezonului, 2-1 pe terenul lui Panetolikos, locul șase în Superliga Greacă, și s-a distanțat, din nou, la zece puncte de marea rivală Olympiakos, care va juca, duminică, derby-ul Atenei cu Panathinaikos.

Fără gol primit în ultimele două meciuri (2-0 cu Panathinaikos și 3-0 cu Atromitos), defensiva condusă de Fernando Varela a cedat în minutul 54, când Bajrovic a deschis scorul din penalty. Părea că deplasarea de la Panetolikos va relansa lupta la titlu în Grecia, dar PAOK a avut nevoie de doar trei minute pentru a rezolva meciul și a câștiga cele trei puncte grație fundașilor laterali. A egalat Vieirinha, în minutul 64, iar Matos a adus victoria, în minutul 67, din pasa lui Biseswar.

Panetolikos – PAOK s-a terminat 1-2, într-un meci în care echipa lui Răzvan Lucescu a dominat la toate capitolele (posesie, șuturi spre/pe poartă, cornere), iar succesul pune o presiune teribilă pe umerii lui Olympiakos. Cu cinci etape înaintea finalului sezonului, PAOK are un avans de zece puncte (67 față de 57), iar rivala din Atena e pusă în fața unui meci greu, derby-ul cu Panathinaikos, în deplasare, programat duminică la ora 19:00. Dacă „Oly” se încurcă, titlul ajunge cel mai probabil la Salonic, opt sau zece puncte fiind aproape imposibil de recuperat în doar cinci meciuri.

• Echipa folosită de Răzvan Lucescu: Paschalakis – Matos, Varela, Crespo, Vieirinha – Sergio Oliveira (Misic 77), Shakhov – Limmios (Swiderski 60), Biseswar, Jaba (Pedro Henrique 87) – Akpom

Publicat: 16 03. 2019, 20:55
Actualizat: 16 03. 2019, 20:56