Raul Rusescu, gol decisiv la debutul în campionatul Italiei! Românul a pus umărul la o remontada spectaculoasă!

Raul Rusescu a debutat cum nu se putea mai fericit pentru Lamezia Terme, din Liga 4 a campionatului Italiei, reușind să contribuie decisiv la succesul formației sale!

Atacantul român a făcut spectacol la primul meci jucat în tricoul lui Lamezia Terme, care s-a impus cu 2-1 pe teren propriu în fața lui Citta di Sant’Agata. Oaspeții au deschis scorul în prelungirile primei reprize, însă gazdele au reușit în cele din urmă se se impună.

Raul Rusescu a dat tonul revenirii în minutul 89, când a restabilit egalitatea, apoi Haberkon a adus succesul formației sale în al cincilea minut al prelungirilor.

Raul Rusescu, debut de vis în Serie D

Raul Rusescu a ales să se transfere în Serie D, al patrulea eșalon al campionatului Italiei. După ce a evoluat ultima oară pentru Academica Clinceni, atacantul s-a antrenat o perioadă cu FC Voluntari, însă în cele din urmă a ales să semneze cu Lamezia Terme, din diviziile inferioare ale competiției din „Cizmă”.

La prima sa apariție pe teren pentru formația italiană, fostul fotbalist al lui FCSB și-a confirmat statutul de vedetă a echipei. Jucătorul în vârstă de 33 de ani a reușit să înscrie în minutul 89, restabilind egalitatea pentru formația sa după ce oaspeții deschiseseră scorul în prelungirile primei reprize.

În al cincilea minut suplimentar al întâlnirii s-a declanșat nebunia pe banca de rezerve a lui Lamezia Terme, după ce Haberkon a marcat și a adus formației sale o victorie la care nu mai spera nimeni.

Președintele clubului s-a declarat încântat că a reușit să îl aducă pe Raul Rusescu la Terme. „Sosirea unui astfel de jucător talentat este un mare plus pentru echipa noastră. Întreg orașul este alături de echipă”, a comentat oficialul.

De-a lungul carierei, Raul Rusescu a prins 10 meciuri în tricoul echipei naționale de fotbal a României, pentru care a reușit să marcheze un gol.

Publicat: 28 11. 2021, 18:30