Rareș Ilie, titular la Nice în Conference League! Cum i-a încântat pe fani și ce notă a primit după partida cu Maccabi Tel Aviv

Rares Ilie of Nice during the French championship Ligue 1 football match between Toulouse FC (TFC) and OGC Nice (OGCN) on August 7, 2022 at the Stadium in Toulouse, France - Photo Jean Catuffe / DPPI FOOTBALL - FRENCH CHAMP - TOULOUSE v NICE, , Toulouse, France - 07 Aug 2022,Image: 712763840, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Rareș Ilie, extrema stânga în vârstă de 19 ani, a debutat pentru Nice și în cupele europene, în meciul cu Maccabi Tel Aviv, și i-a încântat pe fanii francezi.

Partida dintre Maccabi Tel Aviv și Nice s-a disputat joi seară, în cadrul primei manșe a play-off-ul Conference League, în Israel, iar gazdele au învins cu scorul de 1-0.

Românul transferat de la Rapid, în schimbul a aproximativ cinci milioane de euro, a fosti titular în cadrul acestei întâlniri, debutând astfel pentru Nice și în cupele europene.

Rareș Ilie a rezistat pe teren mai bine de o oră. Antrenorul l-a înlocuit în minutul 64, cu Brahimi, după ce românul încasase un cartonaș galben, în minutul 51.

Internaționalul român a avut o ocazie uriașă de a marca în prima repriză și a avut un procentaj de 80% al paselor precise. Prestația s-a i-a adus lui Rareș Ilie nota 6.7 din partea platformei SofaScore.

Fanii lui Nice au fost impresionați de prestația lui Rareș Ilie și l-au lăudat pe Twitter.

„De unde a apărut acest Ilie?”, „Ooo, combinațiile dintre Ilie și Delort…” și „Rareș Ilie e cu adevărat excelent”, au fost câteva dintre reacțiile fanilor, pe rețelele sociale.

Rareș Ilie a bifat deja două apariții în campionatul Franței, în meciurile cu Strasbourg, respectiv Toulouse, ambele încheiate la egalitate, scor 1-1.

• 1.3 milioane de euro este cota de piață a lui Rareș Ilie, potrivit Transfermarkt.
  • 6 goluri în 36 de meciuri a marcat Rareș Ilie pentru Rapid în sezonul trecut al primei ligi din România.

„(n.r. Rareș Ilie) A fost ca şi copilul meu la Rapid. Am văzut foarte mulţi ştiutori, cunoscători de fotbal care sunt sceptici în privinţa transferului lui. Eu i-aş sfătui să îşi vadă de treaba lor, să lase copilul în pace. E un pas mare pentru fotbalul românesc că un jucător a plecat din România pe o sumă destul de mare şi vă spun eu că sumă e adevărată, indiferent ce spun unii pe la televizor” – Cristi Săpunaru, căpitan Rapid, despre Rareș Ilie

Publicat: 19 08. 2022, 09:04